01 Март, 2024
0.0265

ГЕРМАНИЈА ПОПУШТИ, ЌЕ ОДОБРИ ИСПРАЌАЊЕ ЛЕОПАРД ВО УКРАИНА: По договорот меѓу Бајден и Шолц дојде до пресврт

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Германија ќе ја овласти Полска да испрати тенкови Леопард 2 во Украина, пишува Блумберг повикувајќи се на добро информирани извори. Германските лидери се очекува утре да и дадат дозвола на Полска да испрати тенкови Леопард 2 во Украина. Да потсетиме, станува збор за модерни тенкови од германско производство, за чиј реекспорт е потребно германско одобрение.

Да потсетиме, германската влада денеска потврди дека го добила барањето на Полска за испраќање тенкови Леопард 2 од германско производство во Украина. Германија се уште се противи на идејата за испраќање тенкови, што е поддржано од Полска, САД и неколку други членки на НАТО .

Тензиите околу испраќањето леопарди во Украина ескалираа во еднонеделен спор меѓу германските и полските лидери, при што Моравјецки ја обвини Германија дека „губи време“ со тоа што не донесе одлука.

Подготвуваме одлука, таа ќе пристигне многу брзо“, изјави германскиот министер за одбрана Борис Писториус на денешната заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додаде дека, „во случај на позитивна одлука, Германија ќе дејствува многу брзо“.

Волстрит журнал денеска објави дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е се поблиску до одлука за испраќање моќни американски тенкови од типот Абрамс во Украина, додавајќи дека одлуката би можела да биде објавена веќе оваа недела.

Белата куќа не сакаше да коментира, но ВСЈ наведува дека „одлуката за испраќање на Абрамс би била дел од поширок дипломатски договор, во кој Берлин ќе објави испраќање на помал број од своите тенкови Леопард 2 во Украина и исто така ќе ги овласти Полска и другите земји да испратат леопарди во Украина.“

Според ВСЈ, таквиот договор ќе ги помири несогласувањата околу испраќањето тенкови во Украина, што се заканува со поширок јаз меѓу западните земји како што се приближува првата годишнина од руската инвазија на Украина.

Промената на позицијата на САД, според Волстрит журнал, уследи по телефонскиот разговор меѓу американскиот претседател Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц, за време на кој Бајден наводно се согласил да размисли за испраќање на Абрамс и покрај оценката на Пентагон. Висок германски функционер изјави за VSJ дека Берлин и Вашингтон се во интензивни преговори за ова прашање минатата недела. Сега, тврдат од VSJ, се чини дека проблемот наскоро би можел да се реши.

Можеби ќе ве интересира

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења