22 Април, 2024
0.0249

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

Објавено во: Финансии, Свет 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Веста дека „бран отпуштања ја тоне Германија“ не е новост, таа често ги полни колумните во весниците во последните неколку месеци. Масовни отпуштања се забележани во секторите трговија, давање услуги, фармација, банкарство, градежништво...

Деловното расположение на самовработените и компаниите со помалку од девет вработени во Германија повторно се влоши во јануари, се вели во најновиот извештај на Институтот за економски истражувања IFO во Минхен.

Џимдо-ифо индексот на деловното расположение за самовработените, што минхенскиот институт го објавува од август 2021 година, падна на минус 22,6 поени во јануари од минус 17,5 поени во декември.

Вредноста на овој индекс во германската економија е во постојан пад во последните месеци. Голем број анкетирани самовработени, дури 47,9 отсто, се пожалиле на малиот број нарачки во јануари, се наведува на веб-страницата на ИФО.

Темни прогнози за 2024 година

Германската економија е „драматично лоша“, рече министерот за економија Роберт Хабек (Зелени) на саемот во Лајпциг (14-ти февруари), алудирајќи на владините очекувања за стапка на раст од само 0,2 отсто за 2024 година.

Иако политичарите и деловните лидери се надеваа дека 2024 година ќе донесе попозитивен изглед - со тоа што германската влада до неодамна предвидуваше стапка на раст од 1,3 проценти оваа година - забелешките на Хабек, објавени од FAZ претходно во средата, навестија многу помрачна перспектива. .

Ревизијата на проценката за растот на моторот на европската индустрија и извозот фрла темна сенка врз економската прогноза на Европската комисија за поширокиот блок што треба да се појави во четврток (15-ти февруари), бидејќи економијата на ЕУ традиционално го следи патот на Германија поради блиските трговски врски повеќето европски земји имаат со индустријализираната.џин.

Бран отпуштања ја зафати Германија

Веста дека „бран отпуштања ја тоне Германија“ не е новост, таа често ги полни колумните во весниците во последните неколку месеци. Масовни отпуштања се забележани во трговскиот, давање услуги, фармацевтскиот, банкарскиот и градежниот сектор. За прв пат по повеќе од 15 години, односно од кризата од 2008 година, во 2024 година повторно ќе има масовни отпуштања на работници во градежната индустрија во Германија. Се проценува дека околу 10.000 луѓе ќе останат без работа. Поради станбената криза, германската градежна индустрија ги очекува првите отпуштања од финансиската криза во 2008 година.

„Очекуваме дека околу 10.000 работници ќе треба да бидат отпуштени во наредните месеци“, изјави Тим-Оливер Милер, генерален директор на здружението за градежна индустрија ХДБ, во претходна изјава за германската новинска агенција dpa, наведувајќи ја слабата градежна економија.

Додека комерцијалните и јавните градежни објекти забележаа само мал пад на продажбата во 2023 година, продажбата во станбена градба падна за 12 отсто, рече Милер, додавајќи дека постои претпоставка дека продажбата во станбена изградба ќе падне за дополнителни 12 отсто во 2024 година.

Гигантот прави драстични намалувања

Германската компанија за производство на апарати за домаќинство, Miele, која работи и во Србија, најави масовни отпуштања со цел во иднина да ја направи својата основна дејност повторно профитабилна. Раководството на компанијата планира да го реорганизира целото производство.

Исто така, може да доведе до преместување на работните места на други локации на компанијата. Според германските медиуми, Miele мора да ги намали трошоците за производство, поради што кратењето на работните места било предвидливо, пренесува hna.de.

Колапс на лидерот на автомобилската индустрија

Автомобилскиот гигант Џенерал Моторс отпушта околу 1.300 работници од две свои фабрики во Мичиген, според известувањата што компанијата ги достави до државните регулатори. Тоа доаѓа откако производителот на автомобили во октомври изјави дека ќе го одложи производството на електрични пикапи до 2025 година.

Отпуштањата во фабриката на GM во Орион ќе погодат 945 вработени, додека 369 вработени ќе бидат отпуштени од фабриката Лансинг. Фабриката Орион ги произведува кросоверите Chevrolet Bolt EV и Bolt EUV, а GM планира да произведува дополнителни електрични возила, имено Chevrolet Silverado EV и GMC Sierra EV во фабриката. Но, компанијата во октомври објави дека ќе го одложи почетокот на производството, запечатувајќи ја судбината на работниците додека фабриката не работи, пренесува CBSN.

Дојче банк отпушта работници

Deutsche Bank AG планира да отпушти 3.500 вработени бидејќи извршниот директор Кристијан Шевинг се обидува да го исполни ветувањето за зајакнување на профитабилноста и враќање на повеќе пари на акционерите.

Кратењата, кои најмногу се однесуваат на административниот сектор кој не се соочува со клиенти, се дел од планот за штедење што банката со седиште во Франкфурт го објави претходно. Банката детално ги презентираше, а истовремено ја подигнаа својата среднорочна приходна цел и најавија дека во првата половина од годинава на инвеститорите ќе им вратат 1,6 милијарди евра, вклучително и купување на акции од 675 милиони евра.


Можеби ќе ве интересира

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“