14 Ноември, 2019
0.0196

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?

Објавено во: Стил 03 Ноември, 2019


Една мајка одлучила во потполност да ги разоткрие „совршените мајки“ на Инстаграм, а нејзината исповед ви ја пренесуваме во продолжение:

Вчера на базен видов една млада мајка со својата ќеркичка кои беа облечени во најмодерни исти костими за капење во различни величини. Мајката, со совршени локни кои ги подигнала со елегантна лента за коса, првите неколку минути ги помина гласно зборувајќи на телефон со пријателка додека нејзината ќерка нетрпеливо очекуваше да влезат во базенот.

Мајката го заврши разговорот и продолжи да ги мести пешкирот, играчките и кремите за сончање на пешкирот. Потоа го најде вистинскиот агол и светло, го извади својот телефон и направи неколку селфиња со ќерка си.

Ќерката ја запраша конечно да влезе во базен. И рече да почека, а потоа ја стави пред базенот, ја фотографираше неколку пати, па и рече да влезе во вода, а потоа ја фотографираше уште еден милион пати, но и како излегува од вода. Дури потоа и рече на ќерка си дека може да си игра.

Девојчето само неколку минути било во вода.

Мајката повика на телефон уште една пријателка додека ќеркичката цело време ја повикувала да и се придружи во базенот.

„Мама, дојди да си играш со мене“ - ја запраша барем четири пати.

Мајката ја погледна, но не ја прекина веста. Дури по 10 минути конечно го заврши разговорот, ги собра кремите за сончање кои не ги ни употреби, ги собра играчките и ја повика ќерка си да излезе од вода.

Седев таму долго време и размислував долго за тоа што го видов. Веќе знам дека тие фотографии, совршено се појавиле на социјалните медиуми со опис: „На базен со моето девојче #makingmemories“ или некој сличен.

Продолжението од сторијата може да го прочитате на Хаштаг.мк


Можеби ќе ве интересира

ЗА НЕГО НЕМА ЛЕК, САМО ТЕРАПИЈА: Како да препознаете дека имате дијабетес

ЗА НЕГО НЕМА ЛЕК, САМО ТЕРАПИЈА: Како да препознаете дека имате дијабетес

Наша репортажа: Неколку работи за авантуристите и оние кои очекуваат повеќе од Санторини (II дел)

Наша репортажа: Неколку работи за авантуристите и оние кои очекуваат повеќе од Санторини (II дел)

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

Скопје е загаден од луѓе: Искрен муабет со Биба Додева 13 Ноември, 2019

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

(ФОТО) Првата дама впечатлива во Кенија: Розова боја за сензуална романтичност

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни