19 Јули, 2024
0.0266

Ги прашавме сточарите за колку ќе го поскапат сирењето

Објавено во: Економија, Агробизнис 22 Август, 2023

Добивај вести на Viber

Дел од сточарите веќе информираа преку медиумите дека наскоро ќе поскапе сирењето, затоа што тоа се прави без додатоци, нема работници,  но не е за занемарување и фактот дека и сточарството трпи одредени штети поради климатските промени.

Ги прашавме сточарите дали веќе го поскапеле сирењето, ако не се, кога тоа ќе се случи и колку ќе изнесува цената. Производители на сирење од Малешевијата велат дека секој ќе си одлучи по која цена ќе го продава сирењето, но тие размислуваат дали нагло зголемување на цената може да ја намали пробарувачката.

„Секој си знае за себе, за колку пари се исплати да го продава сирењето. Јас ако го покачам, тоа ќе биде во октомври или ноември и тоа за 50 денари по килограм, а сега цената е 500 денари за килограм. Од тоа живееме. Овде во Берово нема некој избор за работа, луѓето или ќе работат со сточарство или ќе заминат во странство“, вели беровчанец.

Друг беровчанец веќе ги продал залихите со сирење и планира идната година да ја зголеми цената.

„Сега цената е 550 денари за килограм. Ќе видиме колку ќе зголемиме, засега не знам точно. Јас имам редовни муштерии, си бараат квалитет и за цената не верувам дека ќе прават проблеми, за другите сточари не знам“, вели Трајче од овој крај.

Ги прашавме за мислење и сточарите од западниот дел на државата дали ќе го поскапат сирењето.

„Јас овците ги продадов, затоа што еден човек не може да се грижи за 150 грла, а овчари тешко се наоѓаат, но како што зборуваат сточарите, сирењето ќе поскапи, а колку ќе биде тоа би требало да се договорат меѓу себе“, рече Садо Мустафовски од Жупа.

Ѓоко Китановски од селото Гари вели дека наскоро сирењето ќе има нова цена.

„Сигурно ќе поскапи, затоа што сè поскапе. По 15 септември веќе нема да има овчо сирење под 600 денари за килограм. Мене најголем дел од купувачите ми се од Скопје“, додава Китановски.

Сточарите од Брегалничкиот регион најавија поскапување на сирењето за 30 отсто, односно од сегашните 500 денари ќе оди и до 700 денари. Како што велат пред пет години во најголемиот сточарски регион во Источна Македонија, Малешевијата, имало 16.000 овци. Сега, како што објаснуваат нивниот број е преполовен и изнесува над 8.000 овци. Податоците покажуваат дека низ годините македонските семејства во просек годишно консумирале нешто над 21 па до 40-тина килограми сирење. 

Сања Атанасовска

foto freepik.com/pch.vector

Можеби ќе ве интересира

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница