12 Јуни, 2024
0.0258

„ГИ ВИДОВ ВО 14 ЧАСОТ И 45 МИНУТИ КАЈ ДЕПОНИЈАТА“: Сведок раскажа сѐ за средбата со убијците на Данка

Објавено во: Балкан 20 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Два месеци нема трага и глас за  малата Данка Илиќ (2), која исчезна на 26 март во Бањско Поље. Полицијата ја прочешла секоја педа од овој простор. Извршени се вештачења на предмети одземени од автомобилот што удри во девојчето, како и предмети од семејниот дом на Дејан Драгијевиќ од Злот, осомничен за убиството на Данка Илиќ.

Дали има сведоци во ВЈТ во Заечар, тој процес се уште е во тек, а телото на детето се уште го нема. Во меѓувреме, во полициската управа во Бор, два дена подоцна почина Далибор Драгијевиќ, братот на осомничениот за убиството кој со татко му Радослав бил соучесник во преместувањето на телото на Данка од една на друга локација, а починала и неговата мајка Светлана Драгијевиќ. на 15 мај.

Полицијата се уште ја продолжува оперативната работа на терен, со цел да се пронајдат докази, каде може да се најде телото на убиената девојка.

С.С.Боранин рече дека кобниот ден на 26 март околу 14 часот и 45 минути ги видел осомничените Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ на депонијата на Старобањски ставени. Да потсетиме дека во тоа време, на 26 март во 14 часот и 45 минути, Данка веќе ја немаше.

- Осомничените Дејан Дргаијевиќ и Срѓан Јанковиќ, осомничени за убиство на девојче, последен пат ги видов во автомобилот на ЈП „Водовод“ во близина на депонијата, на патот Старобањска, но од спротивната страна при доаѓањето од Бор. Беше 26. Март околу 14,45 минути. Почнав од Здравствениот дом до мајка ми на жена ми, која има викендица на тој потег. Видов автомобил, не се сеќавам на каква марка беше, покрај која стоеше Срѓан Јанковиќ, додека Дејан Драгијевиќ веќе беше скршен по карпата полна со ѓубре и отпад. Јас му одговорив уредно, но Срѓан Јанковиќ изгледаше збунето и како да не сакаше да ми одговори ниту да ме погледне. Не знаев што се случи тогаш. Тоа беше необична реакција за мене, но не размислував зошто е така. Подоцна се дозна дека девојчето исчезнало. Веднаш контактирав со полиција и кажав се што видов - раскажал С.С и додал:

- Претпоставувам дека веќе направиле нешто таму, бидејќи подоцна постојано се прашував што правеа тие двајца токму таму на таа депонија во тоа време. Што бараа таму сред бел ден, прашање што и ден денес ме мачи. Со денови не можам да се отргнам од помислата дека можеби нешто му е направено на детето. Секојдневно размислувам дали тој потег требаше повеќе да се пребарува од депонијата на почетокот на патот Стробањско од спротивната страна од правец на Бањско Поље. Бидејќи таму долу има мал поток, мештаните што живеат на тој потег велат дека има цевка, канал, кој бил изграден пред 50 години, па едноставно не можам ни да замислам што можеле да направат со телото на малата Данка. - вели С.С.Боранин. кој го раскажа она што го мачи повеќе од два и пол месеци.

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ЦЕНАТА НЕ Е ВАЖНА: Вучиќ сака да го врати во Србија свршеничкиот прстен на принцезата Милица

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

ИСЧЕЗНАТОТО ДЕВОЈЧЕ ВО ГРЦИЈА Е НАЈДЕНО МРТВО: Ја убил вујкото

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција

АКТИВИРАН Е AMBER ALERT: Исчезна 11 годишно девојче во Грција