27 Мај, 2024
0.0445

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се симнат ракавиците“

Објавено во: Свет 15 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Израел и Иран синоќа во Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации (ОН) се обвинија меѓусебно дека се главната закана за мирот на Блискиот Исток и ја повикаа СС да воведе санкции, Израел сака да го казни Иран, а Иран сака да го казни Израел.

„Маските паднаа. Иран, главниот светски спонзор на тероризмот, го покажа своето вистинско лице како предизвикувач на проблеми во регионот и светот“, рече израелскиот амбасадор во ОН Гилад Ердан на вонредната седница на Советот за безбедност свикана на негова иницијатива по невидениот напад на Иран врз Израел.

Тој рече дека „сега треба да се симнат ракавиците“ и го повика Советот за безбедност да „дејствува“.

Тој, исто така, го повика Советот за безбедност да ја назначи Револуционерната гарда, идеолошката армија на Иран, како „терористичка организација“ и да ги воведе „сите можни санкции против Иран пред да биде предоцна“.

Тој конкретно го спомена механизмот за брзо повторно воведување меѓународни санкции за членките од договорот од 2015 година за иранската нуклеарна програма, од кој САД се повлекоа во 2018 година. да врши нуклеарни активности за воени цели.

Заменик-амбасадорот на САД во ОН Роберт Вуд рече дека членките на Советот за безбедност имаат колективна одговорност да се погрижат Иран да се усогласи со резолуциите на ОН и да стави крај на кршењето на Повелбата на ОН. Тој рече дека во наредните денови, САД ќе разговараат со другите земји-членки за дополнителни мерки што би можеле да се применат за да се бара одговорност од Иран во Обединетите нации.

Според израелската војска, Иран испратил повеќе од 300 беспилотни летала, балистички и крстаречки ракети на израелска територија ноќта меѓу саботата кон неделата, во напад за кој Израел вели дека во голема мера го спречил.

Иран објави дека нападот наречен „Фер ветување“ е одговор на нападот на иранскиот конзулат во Дамаск, Сирија на 1 април, за кој е одговорен Израел. Израел ниту потврди ниту демантираше дека стои зад нападот, во кој загинаа седум членови на иранската Револуционерна гарда, меѓу кои и двајца високи команданти.

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, рече дека Советот за безбедност не ги исполнил своите должности во врска со нападот врз иранскиот конзулат и додаде дека „под тие услови“ неговата земја нема „никаков друг избор освен да го искористи своето право на себе-одбрана“. Тој рече дека Техеран не сака ескалација, но дека ќе одговори на „секаква закана или агресија“.

„Време е Советот за безбедност да ги преземе своите одговорности и да се соочи со вистинската закана за меѓународниот мир и безбедност“, рече тој, повикувајќи го Советот за безбедност да преземе „итни казнени мерки“ - да го принуди Израел да стави крај на својот „геноцид врз населението на Газа“.

Иранскиот напад врз Израел се случи повеќе од шест месеци по почетокот на израелската офанзива врз Газа започната по нападот на палестинскиот исламистички Хамас на израелска територија на 7 октомври минатата година.

Од иранската револуција во 1979 година, Израел е „заколнат непријател“ на Иран, повикувајќи на негово уништување. Но, до сега Техеран бегаше од директни напади врз Израел и двете земји се судрија преку трети страни, како што е либанскиот Хезболах.

Повеќето членови на Советот за безбедност повикаа на „воздржаност“ за да се избегне нова ескалација во регионот.

Ниту регионот, ниту светот не можат да си дозволат повеќе војна“, изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

„Блискиот исток е на работ на пропаст. Населението во регионот се соочува со реална опасност од општ разурнувачки конфликт. Сега е моментот за деескалација, сега е моментот да покажеме максимална воздржаност“, рече Гутереш.

„Најважно е да се избегне каква било акција што може да доведе до поголема воена конфронтација на повеќе фронтови на Блискиот исток“, додаде генералниот секретар на ОН и го осуди и иранскиот напад врз Израел и нападот врз иранскиот конзулат во Дамаск.

Фото: EPA-EFE/STEPHANI SPINDEL

Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби