06 Декември, 2022
0.0230

ГО ИЗБОДЕ ДО СМРТ ПЕДОФИЛОТ КОЈ ГИ ЗЛОСТАВУВАШЕ НЕЈЗИНИТЕ СИНОВИ: Мислевме дека е прекрасен старец (ФОТО)

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Сара Сендс пред осум години избоде до смрт педофил кој сексуално ги злоставуваше нејзините три сина. Една вечер, со качулка на главата и нож во раката, таа го напуштила станот, отишла до соседниот блок и осум пати го избодела Мичел Плаистед, кој искрварил до смрт.

Плистед имал 77 години и бил педофил обвинет за сексуални злосторства врз млади мажи на имотот во Силвертаун, каде што живеел. Иако од правни причини претходно не било дозволено да се објават имињата на момчињата, сега се дозна дека сите три момчиња инволвирани во случајот се синови на жената која го уби педофилот.

Нејзиниот најстар син Бредли, кој тогаш имал 12 години, се откажал од правото да остане анонимен минатата година, а неговите помлади браќа близнаци, Алфи и Рис, сега го направиле истото. Имале единаесет години кога нивната мајка убила маж обвинет за злоупотреба. Тие сега имаат 19 и 20 години, а за Би-Би-Си раскажале како се сеќаваат на моментот кога дознале што направила нивната мајка. Велат дека растењето со мајка во затвор било тешко, но во исто време ги разбираат нејзините постапки.

- Капа и симнувам, нема да негирам. Живееше спроти нас и кога ќе го отворев прозорецот, ќе ја видам неговата куќа. Се чувствувавме побезбедни. Кошмарите не завршија, но ни даде чувство на сигурност бидејќи повеќе не одевме по улица со страв дека ќе се појави зад аголот - изјави Алфи. Неговиот брат Рис додаде дека е убаво да се знае дека насилникот е мртов.

Сара се преселила со семејството во нов дом во Силвертаун неколку месеци пред убиството. Таа се спријателила со Плистед кој живеел сам.

- Беше популарна личност на имотот, често седеше пред киоскот, што му овозможуваше да оствари контакт со локалното население и нивните деца. Мислев дека е прекрасен старец, му готвев, го чував и му правев друштво кога и да имав време – рекла Сара.


Во продавницата имаше некакви обврски околу весниците, а во саботите му помагаа некои деца.

- Тој праша дали Бред може да му помогне и беше толку возбуден - вели Сендс и додава дека Плистед се зближил со нејзиниот најстар син, што му дало можност да се зближи и со близнаците, по што ги поканил сите три момчиња во својот дом.

Една вечер близнаците и откриле дека Плистед сексуално ги нападнал во станот, а една недела подоцна се пожалил и Бредли. Плејстед беше уапсен и обвинет за незаконско постапување против децата на Сара. Додека го чекаше судењето, судијата му одреди кауција и рече дека може да се врати на имотот. Сраба била многу вознемирена, а семејството веднаш се преселило во малиот дом на нејзината мајка. Ноќта на нападот, таа беше фатена на камера како оди во станот на Плистед. Таа сакаше да го убеди да се изјасни за виновен по обвиненијата и да ги поштеди нејзините деца да одат на суд.

- Не знаев што правам таму, но сфатив дека направив голема грешка. Не се каеше и ми кажа дека моите деца лажат. Целиот мој свет застана. Го имав ножот во левата рака и се сеќавам како се обидуваше да го грабне - изјави Сендс, која тврди дека немала намера да го убие насилникот.

Неколку часа подоцна со крвав нож и облека и се предала на полицијата. Судијката утврдила дека не размислувала рационално до што би довело земањето на ножот, но додала дека секако ја имала предвид можноста да го употреби. Таа беше осудена за убиство од небрежност.

Таа беше осудена на три и пол години затвор, казна која подоцна била зголемена на седум и пол години бидејќи било оценето дека казната е прелесна. Судиите потоа утврдија дека казната треба да биде подолга бидејќи таа не повикала брза помош за насилникот. На крајот поминала четири години во затвор.

- Го зедов законот во свои раце, секогаш ме воспитуваа да преземам одговорност за своите постапки - изјавила самохраната мајка.

Додека Сендс бил зад решетки, момчињата живееле со нивната баба.

- Бевме многу во една соба и немаше приватност. Баба зборуваше со мама на телефон додека беше во затвор, ја прашуваше дали можам да одам да играм фудбал и таа често велеше не - вели Бредли.


Алфи вели дека дефинитивно пропуштиле дел од детството бидејќи мајка си ја гледале еднаш месечно на посети во затвор.

- Понекогаш сакав само да споделам некој проблем со мајка ми. Нашите пријатели знаеја што се случи, но другите често прашуваа каде е нашата мајка - изјави Алфи.

Сара сега предлага измени на законите со кои на педофилите ќе им се забрани да ги менуваат имињата за да ја прикријат историјата на напади врз деца.

Мајка која го уби насилникот на нејзините три сина води кампања за да ги спречи педофилите да си ги менуваат имињата за да ја сокријат својата криминална историја.

Доколку допирате деца, мора да има последици. Тоа право на промена на името на педофилите мора да им се одземе - изјави Сара (39) за BBC.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Мета се заканува дека ќе ги отстрани вестите од социјалните мрежи поради американски закон

Мета се заканува дека ќе ги отстрани вестите од социјалните мрежи поради американски закон

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина