12 Август, 2022
0.0203

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

Објавено во: Балкан 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Хрватската Агенција за лекови и медицински помагала (ХАЛМЕД) на својата веб-страница објави Извештај за сомнителни пријави за несакани реакции на лекови во 2021 година.

Податоците од новиот извештај го изразуваат влијанието на пријавувањето сомнителни несакани ефекти од вакцината Ковид-19 како резултат на вакцинирање на граѓаните како дел од здравствената заштита и намалување на влијанието на пандемичното ширење на болеста. Покрај здравствените работници и имателите на одобрение, значително е зголемено пријавувањето на граѓаните, чии апликации се особено вреден извор на информации.

Извештаи за сомнителни несакани ефекти од лекот

Во однос на извештаите за можни несакани ефекти на вакцините против Ковид-19, во 2021 година се примени 6.613, додека во таа година се потрошени вкупно 4,7 милиони дози вакцина.

Покрај континуираното охрабрување да се пријавуваат сомневања за несакани ефекти кои HALMED ги спроведува со години, високата јавна свест за важноста на нивното известување во 2021 година придонесе, меѓу другото, актуелноста на пандемијата на ковид-19, медиумското покривање на теми поврзани со вакцините, зголемена достапност на информации за лекови и вакцини и електронските средства за известување.

Иако сомнителните несакани ефекти беа најмногу пријавени од лекарите (43%), речиси ист број пријави има од пациенти и корисници на лекови.

Во однос на пријавените несакани ефекти од вакцините против ковид, најчесто пријавени се треска и треска, главоболка, болка на местото на вакцинација, треска, болки во мускулите, замор, слабост, гадење, малаксаност и болки во зглобовите.

Сериозни извештаи за вакцини против Ковид-19 вклучуваат реакции на преосетливост (осип, чешање и коприва, во некои случаи придружени со отекување на лицето, грлото или јазикот и тешкотии при дишењето или голтањето. Исто така, пријавени се реакции на пареза на лицето, тромбоемболични настани и несвестица.

За вакцините против Ковид-19, во 2021 година беа примени два извештаи за сомнителни фатални несакани дејства за кои беше утврден степен на причинско-последична поврзаност со употребата на вакцини: еден извештај за многу редок синдром на тромбоза со тромбоцитопенија поврзана со Vaxzevria (AstraZeneca) беше оценет како веројатен и еден извештај за ретка форма на прекумерен имунолошки одговор (хемофагоцитна лимфохистиоцитоза), за која поврзаноста со Jcovden (Јансен) беше оценета како можна.


Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала