11 Декември, 2023
0.0307

ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО ТУРЦИЈА: Загинаа 9 лица, меѓу кои и три деца - исчезнати се 11 морнари

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Девет лица загинаа во Турција во невреме, а 11 морнари се прогласени за исчезнати во Црното Море, соопшти турското МВР.

„Девет наши сограѓани загинаа поради невреме и екстремни дождови“, изјави министерот за внатрешни работи Али Јерликаја за новинарите во северозападната провинција Зонгулдак, каде што загинаа четири лица.

Меѓу загинатите има и три деца

„Пет други лица, меѓу кои три деца, загинаа во поплавите во провинциите Татман и Дијарбакир на југоисток“, рече тој.


Утрово е пронајдено телото на еден од 12-те турски морнари кои исчезнаа во водите кај Ерегли, пристаниште во провинцијата Зонгулдак. Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во неделата во близина на брегот на Црното Море во Турција во невреме.

Капетанот на бродот Кафкаметлер, кој пловел под турско знаме, во неделата наутро пријавил дека бродот плови кон брановидникот кај Ерегли.


Екипажот на другиот брод бил спасен

Канцеларијата на гувернерот објави дека лошите временски услови ги спречиле авионите и пловните објекти да го бараат бродот. „Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, активностите за пребарување и спасување ќе започнат веднаш“, изјави Јерликаја за новинарите.

Друг брод, кој плови под знамето на Камерун, се распадна во близина на Ерегли поради силината на брановите, но целиот екипаж е спасен и е безбеден.

Ветрови со брзина од 130 до 140 километри на час ја погодија областа, формирајќи бранови високи од осум до девет метри, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.


Фото: Принтскрин/Твитер

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

СЕ ПОКАЖА ДЕКА ОВА НЕМА ВРСКА СО ФИНАНСИИТЕ: Koи држави се најсреќни во Европа?

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК РАСТУРА И КРШИ ВО ПРОДАВНИЦА ВО ГАЗА! Поведена е истрага! (ВИДЕО)

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

„МОСКВА Е ПОЛНА СО ПАРИ“ - дали помина најлошото за руската економија

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?