11 Декември, 2019
0.0172

Горан Милевски им го „украде“ министерството за локална самоуправа на НДП

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2019

Горан Милевски и официјално се сели во извршната власт. Тој ќе биде нов министер за локална самоуправа.

Ова стана јасно од одлуката на премиерот кој денеска ги соопшти имињата на новите министри согласно владината реконструкција.

Милевски доаѓа од ЛДП помалиот коалиционен партнер на СДСМ со што повеќе нема да биде и пратеник во Собранието.

Сепак на оваа одлука реагираат од НДП.

Тие велат дека министерството за локална самоуправа им припаѓа на нивната партија и негодуваат на одлуката на Заев.

„Премиерот не може да одлучува без наша согласност, да ова министерство да му го доделува на внатрешен партнер на партијата СДСМ, со кој има внатрешни проблеми, за да ги задоволи неговите коалициони партнери а во штета на владината коалиција. 

Ако премиерот е сериозен во неговата намера, ние како партија ќе донесеме соодветна одлука, и ќе одговориме со конкретен став, за кој ке бидете известени“, соопштија од таа партија.

Можеби ќе ве интересира

ЗА ПРЕСТИЖНИ МАГАЗИНИ МАКЕДОНИЈА Е ТОП ДЕСТИНАЦИЈА: Дали ова ќе донесе повеќе гости во 2020?

ЗА ПРЕСТИЖНИ МАГАЗИНИ МАКЕДОНИЈА Е ТОП ДЕСТИНАЦИЈА: Дали ова ќе донесе повеќе гости во 2020?

Почнува битка за двотретинско мнозинство: Одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучат за Законот за одбрана

Почнува битка за двотретинско мнозинство: Одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучат за Законот за одбрана

Што требало да разгледува Венецијанската комисија: Разногласие во Владата за Законот за јазици

Што требало да разгледува Венецијанската комисија: Разногласие во Владата за Законот за јазици

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман