19 Април, 2019
0.0186

Грчката опозиција : Премиерот лаже за да ја скрие вистината каде навистина одат парите!

Објавено во: Балкан 14 Декември, 2012

Грчката опозиција обвинува дека напорите на премиерот да се претстави себеси и неговата влада како спасители уште еднаш се без основа и неуверливи. Вака најголемата опозициска партија Сириза ја искоментира изјавата на грчкиот премиер по состанокот на Еврогрупата, во која тој рече дека „Грција повторно е на нозе и оти жртвите на народот не биле залудни“. „Лажната доза оптимизам не може да ја скрие реалноста со која се соочуваат повеќето луѓе поради екстремната политика на меморандумот за штедење која ги намали платите, ја интензивира рецесијата и ги уништи изгледите на земјата за одржлив и фер развој“, обвинуваат од опозицијата, од каде уште велата дека  Премиерот лаже со цел да ја прикрие вистината за тоа каде навистина одат парите. „Грците плаќаат огромни цени за долговите, дефицитот и заемите кои тие не ги создадоа, а во исто време Еврогрупата најави дополнителни мерки против народот“, коментира Комунистичката партија на Грција.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) „ПАДНАА“ МАФИЈАШИ: Разбиена „ало“ шемата за измама во Бугарија

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

(ФОТО) Аца Лукас пееше на масовниот митинг на Вучиќ

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ВАЖНИ СРЕДБИ СО ДВАЈЦА СВЕТСКИ ЛИДЕРИ: По вечерашниот митинг Вучиќ заминува за Кина

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

ЖЕЛБАТА ЌЕ И СЕ ИСПОЛНИ: Еве каде ќе почива Мира - вдовицата на Милошевиќ

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

Отворен тендер: Соседите се вооружуваат-ќе искешираат 570 милиони долари

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

УДАР ЗА ЕРДОГАН: Потврдена победата на опозицијата во Истанбул

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол

Древните храмови не се оштетени: Четворица во болница по удар на гром во Акропол

Двајца браќа гастарбајтери со порака до оние кои планираат да бараат подобар живот во Германија

Двајца браќа гастарбајтери со порака до оние кои планираат да бараат подобар живот во Германија