18 Јули, 2024
0.0269

ГРЧКИ МЕДИУМИ: „Прво ракување во Скопје без провокации“, но и „Повторно провоцира Сиљановска – Не е прекршување терминот Македонија“

Објавено во: Македонија 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Грчките медиуми пишуваат за изјавата на македонската претседателка Гордана Сиљановска - Давкова за Договорот од Преспа. 

Изјавата на Сиљановска - Давкова дека таа лично „не мисли дека го крши Уставот и не мисли дека неупотребувањето на уставното име може да предизвика проблеми“ денеска е во фокусот на грчките медиуми,  јави дописничката на МИА од Атина.

Грчката новинска агенција АНА-МПА во текстот под наслов „Г. Сиљановска: Некористење на името Северна Македонија не претставува кршење на Уставот“, детално ја пренесува изјавата на претседателката за време на вчерашната заедничка прес-конференција со нејзините колеги од Црна Гора, Јаков Милатовиќ и од Албанија Бајрам Бегај, во која потсети дека нејзините документи, тие што ги потпишува, тие што ги поседува итн. се со уставното име, но и дека како човек имам право, „од Сократ до денеска, во рамки на слободата и мислата, слободното изразување на мислата, да се изразувам така како што тоа го правам и не мислам дека тоа е кршење ниту на Уставот ниту на меѓународното право“.

АНА-МПА ја пренесува и изјавата во однос на учеството на шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис на Самитот на Процесот на соработка во Југоисточна Европа.

Текстот од грчката новинска агенција го презедоа скоро сите онлајн изданија на медиумите, кои го пренесуваат со различни наслови, меѓу кои и „Северна Македонија: Повторно провоцира Сиљановска – Не е прекршување терминот Македонија“; „Северна Македонија: Сиљановска инсистира – Нема да предизвика проблеми неупотребата на уставното име“; „Сиљановска повторно провоцира: Моето некористење на уставното име на С. Македонија не е кршење на Уставот“.

Весникот „Та неа“ се осврнува на учеството на шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис на Самитот и во текстот под наслов „Прво ракување во Скопје без провокации“.

Грција будно следи дали македонските политичари ќе го почитуваат Договорот од Преспа. Договорот е потпишан на 17 јуни 2018 година во Нивици. 

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира