20 Септември, 2019
0.0180

Грчките банки коваат план за доброволно заминување на персоналот

Објавено во: Балкан 17 Декември, 2012

Администрациите на банките во моментов не зборуваат многу за намалување на персоналот, но и тоа ќе мора да дојде на дневен ред откако ќе заврши рекапитализацијата на кредитниот систем во април 2013 година. Моменталните планови се однесуваат на поблаги мерки за доброволно заминување, кои Банката на Кипар веќе ги воведе, за заминување на околу 15 проценти од вработените кои се поблиску до пензионирање. Во случајот на АТЕ Банката, бројот на вработените веќе е намален за 500 луѓе од вкупно 5.500 во рамките на преземањето од страна на Пиреја банката, додека планот за реконструкција за поранешната државна банка предвидува во следните три години да си заминат околу 2.000 вработени ангажирани пред 1985 година. Слична програма се планира и за Националната банка на Грција.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

Три балкански земји на листата најубави во светот

Три балкански земји на листата најубави во светот

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

На Словенците им требаат 4.500 работници

На Словенците им требаат 4.500 работници

По пожарот, земјотрес на грчки остров

По пожарот, земјотрес на грчки остров