25 Септември, 2020
0.0635

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

Објавено во: Македонија, Балкан 05 Јуни, 2020

Србија е меѓу 15-тте земји од каде е дозволен влез на туристи во Грција од средина на месецов. Истиот ден треба да биде повторно воспоставен и авионскиот сообраќај меѓу двете земји.

Овие информации се потврдени по разговорот меѓу српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ и амасадорот на Грција во Белград, Јоргос Дијакотофакис.

Дополнително српското МНР информира дека министерот Дачиќ на 12.јуни ќе претстојува во официјална посета на Атина, каде што со неговиот колега, Никос Дендиас, ќе разговбараат за најважните прашања кои се однесуваат на двете земји, како и за актуелните теми на планот за надминување на последиците од пандемијата на коронавирусот.

Инаку, во првичната листа од 29 земји која ја направи Грција, и од каде е дозволен влез на туристи, беше и нашата држава.

Епидемиолозите во земјава велат дека ситуацијата сега е променета заради огромниот број на новозаразени, па не сме веќе безбедна земја за останатите, но потенцираат дека состојбата може да се промени, и дека листите исто така се менуваат, но повторно потенцираат дека тоа ќе зависи од епидемиолошката слика на државата.

Во меѓувреме, бугарското министерство за здравство, исто така поради зголементот број на позитивни праѓани на Ковид-19, даде препорака сите граѓани на Македонија, при влез во Бугарија да останат во 14-дневен задолжителен карантин. 


Можеби ќе ве интересира

Каде потфрли здравствениот систем во Македонија: Се чека анализата од клиниките за високата смртност од ковид

Каде потфрли здравствениот систем во Македонија: Се чека анализата од клиниките за високата смртност од ковид

СКЛУЧУВАЊЕТО БРАКОВИ ОСТАНУВА ЗА НЕКОИ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА: Поради пандемијата за 70 отсто помалку регистрации

СКЛУЧУВАЊЕТО БРАКОВИ ОСТАНУВА ЗА НЕКОИ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА: Поради пандемијата за 70 отсто помалку регистрации

Еден полицаец тешко повреден на главата, друг во стомак - дел од напаѓачите кај Степанци уапсени

Еден полицаец тешко повреден на главата, друг во стомак - дел од напаѓачите кај Степанци уапсени

Земјотрес е почувствуван во Македонија

Земјотрес е почувствуван во Македонија

Мизрахи: Ставот на СДСМ дека сум опасност за европската перспектива е како оној на Хитлер

Мизрахи: Ставот на СДСМ дека сум опасност за европската перспектива е како оној на Хитлер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Каракачанов тврди дека Бугарија ќе каже „не“, денес нови 152 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Каракачанов тврди дека Бугарија ќе каже „не“, денес нови 152 заразени со коронавирусот

Тв Клан се извини на гостите за „горчливиот вкус”, со кој можеби ја напуштија емисијата

Тв Клан се извини на гостите за „горчливиот вкус”, со кој можеби ја напуштија емисијата

(ВИДЕО) Полицијата откри мини лабораторија за масло од канабис - уапсени се три лица

(ВИДЕО) Полицијата откри мини лабораторија за масло од канабис - уапсени се три лица

Ќе се зголеми казната за неносење маска?

Ќе се зголеми казната за неносење маска?