13 Април, 2024
0.0303

ГРЦИТЕ ПРИЗНАА: Одморот ќе поскапи за 20 до 30 отсто, затвораат една од најпознатите плажи

Објавено во: Финансии, Балкан 23 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Според шефот на грчката туристичка управа, Милтиадис Николау, цените на туристичките аранжмани за Грција годинава се повисоки за 20 до 30 отсто во однос на претходните години. Сепак, интересот не опаѓа, што говори за неспорниот квалитет и убавина што ги нуди оваа земја, најголем интерес на српските туристи според претставниците на грчката влада за Халкидики.

„За оние кои планираат патување на Халкидики, важно е да се напомене дека, според проценките, за четиричлено семејство дневните трошоци за престој ќе бидат околу 40 до 50 евра“, рече шефот на грчката управа за туризам. , Милтиадис Николау за B92.net.

Шефот на грчката туристичка администрација, исто така, ја истакна важноста на раните резервации: „Со оглед на зголемениот интерес, ги советуваме сите да ги резервираат своите аранжмани што е можно поскоро за да обезбедат сместување по најдобри цени и да избегнат какви било непријатни изненадувања“, рече тој за B92.net. .

Треба да се напомене дека оваа година поради зголемениот страв од лизгање на земјиштето, плажата Навагио на Закинтос, позната по познатиот бродолом и прекрасната тиркизна вода, ќе биде затворена за посетители. Оваа одлука е донесена како мерка на претпазливост за да се осигура безбедноста на туристите, што значи дека на многумина ќе им биде ускратена можноста да уживаат во една од најпрепознатливите знаменитости на Грција.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

(ВИДЕО) Благодарение на него Норвежаните знаат каде им се парите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВАНКОВСКА КАЖА КОЛКУ ПАРИ ТРОШИ ЗА КАМПАЊАТА: „Дал кој колку можел, 209, 500, 1.000 денари“

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ВРТОГЛАВ ВЕЛИГДЕНСКИ РАСТ НА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА: Апартманите поскапи од луксузни хотели, одат и до илјада евра!

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

ЕВЕ КАДЕ САКААТ НАЈМНОГУ ДА РАБОТАТ СЕЗОНЦИТЕ: Оваа компанија е прв избор

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Која е Труонг Ми Лан, која си присвои земени заеми во висина од 44 милијарди долари?

„ПРВОТО НАМАЛУВАЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ЕЦБ НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ЈУНИ“ - најнови коментари и прогнози на „Генерали инвестментс“

„ПРВОТО НАМАЛУВАЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ЕЦБ НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ЈУНИ“ - најнови коментари и прогнози на „Генерали инвестментс“

ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ОД СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ УШТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ НА ЧЕЛО - Берзата ги реизбра членовите на Бордот на директори

ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ОД СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ УШТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ НА ЧЕЛО - Берзата ги реизбра членовите на Бордот на директори