20 Јуни, 2024
0.0459

ГРМЕЖИ, ПОРОЕН ДОЖД И СИЛЕН ВЕТЕР: Нестабилна облачна маса пристигна и во Скопје

Објавено во: Македонија 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Пред половина час, ЦУК предупреди дека кон скопската котлина доаѓа нестабилна облачна маса проследена со интензивен пороен дожд и грмежи со правец на движење од југозапад кон североисток се приближува и очекува да ја зафати Скопската Котлина. „Во делови од котлината ќе има интензивен пороен дожд, чести грмежи, засилен ветер и можна појава на истовремено дожд и град (,,суградица")“ најавија оттаму.

Во моментов во делови од Скопје грми, дува и има пороен дожд.


Инаку денес претходно, метеорологот Попоски најави невреме.

„Денес особено попладне  и навечер, особено во источната половина од државава ќе има локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално повторно и тоа токму во споменатите предели можно е по силно невреме, проследено со обилен пороен дожд за кратко време, силен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој би можел да биде по крупен.

Услови за пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе има  и во делови од Скопската котлина.

Во случај на појава на невреме, како и на силни електрични празнења препорачуваме голема внимателност, односно да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Што се однесува до температурите, тие ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29-30 степени.  Во Скопје температурата денес ќе достигне до околу 26-27 степени.

Потоа, утре и во петок ќе имаме по стабилна Атмосфера  и без опасност од по големо невреме, а нови врнежи од дожд и нестабилност очекуваме за време на викендот.“ најави тој.


Можеби ќе ве интересира

Левица: Две години Град Скопје е заложник на „војната“ меѓу ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е хаос и колапс во секоја сфера

Левица: Две години Град Скопје е заложник на „војната“ меѓу ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е хаос и колапс во секоја сфера

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите