16 Јули, 2018
0.3316
    ALK 8021    -0.96%     RMDEN17 95.9    0%     STIL 134    -2.19%     TEL 277    0.62%     USJE 22500    -1.51%

Груби: Пратениците изгласаа Закон за прекин на пописот во 2011-та година

Објавено во: Македонија 22 Март, 2018

Артан Груби од ДУИ вели дека одлуката да нема попис беше донесена од пратениците кои ја имаат добиено довербата од гласачите. 

„Пописот не пропадна, туку е прекинат со одлука на Собранието на Република Македонија и со волјата на пратениците избрани од страна на народот, по предлог на Владата на Република Македонија. Пратениците изгласаа Закон за прекин на пописот во 2011-та година. Тоа е процесот, така се случи, тоа беше јавно направено пред очите на целата јавност во 2011-та година“ - рече Груби.

СЈО покрена истрага за неспроведувањето на статистичката операција во Македонија, за што осомничени се поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и актуелниот претседател на ДУИ, Али Ахмети за проневера на над 170 милиони денари.

Според СЈО во предметот „Попис“ постои основано сомневање дека Груевски и Ахмети како лидери на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ направиле договор да го спречат спроведувањето на пописот.

Тие според СЈО ја злоупотребиле службената положба. 

Можеби ќе ве интересира

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Заев обелодени истрага за поткупување насилни протести

Со утрешното доаѓање на Хан почнува скрининг процесот

Со утрешното доаѓање на Хан почнува скрининг процесот

Ќе се забрани продажба на кутии со 19 цигари и не смеат да се „лајт“

Ќе се забрани продажба на кутии со 19 цигари и не смеат да се „лајт“

Џес Бејли: Иванов е за Македонија во НАТО

Џес Бејли: Иванов е за Македонија во НАТО

Фирмата на бизнисменот Сеад Кочан доби нов рок да ја доврши општинската зграда во Ѓорче Петров

Фирмата на бизнисменот Сеад Кочан доби нов рок да ја доврши општинската зграда во Ѓорче Петров