25 Септември, 2022
0.0236

Грушко најавува поделби во Македонија

Објавено во: Свет 21 Јуни, 2018

Добивај вести на Viber

Александар Грушко, заменик-министерот за надворешни работи на Русија, предвидува тензии и поделби со процесот на прием на Македонија во НАТО-алијансата.

„Проширувањето на НАТО не ги решава безбедносните проблеми, туку креира нови линии на поделби“, изјави заменик министерот за надворешни работи на Русија Александар Грушко во одговор на прашањето на руската новинска агенција Интерфакс за последиците од можното македонско влегување во НАТО. 

„Нашиот став спрема проширувањето на НАТО воопшто не е променет. Веруваме дека проширувањето на НАТО не решава ниту еден безбедносен проблем. Напротив, ги продлабочува и креира нови линии на поделби. Можеме да видиме дека секогаш кога овој процес е забрзан од геополитички причини, предизвикува тензии во земјите вовлечени во Алијансата“, изјави Грушко.

Можеби ќе ве интересира

САКААТ ДА ЈА УНИШТАТ НАШАТА ЗЕМЈА, ОПСЕГОТ НА РУСОФОБИЈАТА ИМА ГРОТЕСКНИ РАЗМЕРИ - Лавров во ОН жестоко ги нападна САД и Западот

САКААТ ДА ЈА УНИШТАТ НАШАТА ЗЕМЈА, ОПСЕГОТ НА РУСОФОБИЈАТА ИМА ГРОТЕСКНИ РАЗМЕРИ - Лавров во ОН жестоко ги нападна САД и Западот

ОВА Е ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА - кралското семејство објави фотографија

ОВА Е ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА - кралското семејство објави фотографија

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка од рушење на руски хеликоптер Ka-52 со стингер

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка од рушење на руски хеликоптер Ka-52 со стингер

ПРЕДВИДУВААТ КРАЈ НА СВЕТОТ - студија на Оксфорд за вештачката интелигенција ја замрзнува крвта во вените

ПРЕДВИДУВААТ КРАЈ НА СВЕТОТ - студија на Оксфорд за вештачката интелигенција ја замрзнува крвта во вените

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

ТЕШКО ТОЈ ШТО НЕМА ДА СЕ МОБИЛИЗИРА: Путин ќе ги казнува со казни и до 10 години затвор

ТЕШКО ТОЈ ШТО НЕМА ДА СЕ МОБИЛИЗИРА: Путин ќе ги казнува со казни и до 10 години затвор

ЗЕМЈАТА ГОРИ: папата Франциск го повика светот да ги отфрли фосилните горива

ЗЕМЈАТА ГОРИ: папата Франциск го повика светот да ги отфрли фосилните горива

КИДНАПИРАНИ, ТЕПАНИ И ПОНИЖЕНИ:Исповед на робинка од харемот на Гадафи

КИДНАПИРАНИ, ТЕПАНИ И ПОНИЖЕНИ:Исповед на робинка од харемот на Гадафи

МЕГАН ОТВОРЕНО МУ СЕ ЗАКАНИЛА НА ХАРИ ДЕКА ЌЕ ГО ОСТАВИ: Му поставила ултиматум

МЕГАН ОТВОРЕНО МУ СЕ ЗАКАНИЛА НА ХАРИ ДЕКА ЌЕ ГО ОСТАВИ: Му поставила ултиматум