06 Јуни, 2020
0.0233

Ѓукановиќ: Приватизацијата во Црна Гора е законски спроведена

Објавено во: Балкан 14 Декември, 2012

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека сите приватизации во Црна Гора се извршени во согласност со законот, како и дека обвинителството треба да спроведе проверка доколку при приватизацијата некој евентуално бил привилегиран.

- Сите приватизации во Црна Гора се спроведени согласно законот, односно транспарентно. Немам информации дека имало привилегии, а доколку имало, тоа е повик за државното обвинителство да почне истрага и одреди одговорност на секој службеник кој овозможил некој партнер да стане сопственик на државен имот, истакна Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ за телевизија Црна Гора нагласи дека некои инвеститори не покажале одговорност и компетентност, поради што државата нема никакви причини да биде толерантна кон нив.

Владата на Црна Гора има морално право да спроведе политика на преиспитување на одговорноста на секој од приватизациските партнери и без селективност да ја прекине довербата. Државата има простор со разни мерки да обезбеди реализација на таа цел и создаде услови со нови партнери да се отворат нови производства и работни места, истакна Ѓукановиќ.

Можеби ќе ве интересира

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот