19 Јуни, 2024
0.0251

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Непознат маж се полил со бензин и самозапалил утрово околу 9 часот и 40 минути пред зградата на Владата на Хрватска. 

Како што пренесуваат медиумите, тоа се случило токму до оградата на јужната страна на плоштадот Марко во Загреб..

Според неофицијални информации, мажот се самозапалил и се здобил со тешки телесни повреди. Лекарите се борат за неговиот живот, а прогнозите не се добри.

Итната помош веднаш пристигнала на местото на настанот, а мажот бил жив кога започнало лекувањето на повредите.

Обезбедувањето многу брзо било известено за овој потег, а кога повторно ги свртеле погледите кон мажот да тргне кон него и да го легитимира, тој веќе бил зафатен од пожар.

На настанот дојде и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Пред зградата на Владата имаше фоторепортери кои го снимија инцидентот.

Сведокот за Јутарњи лист кажал дека видел човек како се полева со течност во непосредна близина на зградата на Владата во видно растревожена состојба.

Како што дознава Јутарњи, повредениот се наоѓа на Клиниката за трауматологија во Драшковиќева. Тој е во тешка состојба и неговиот живот е загрозен, а се спроведуваат интензивни мерки за лекување. Лекарите напладне ќе дадат официјална изјава за состојбата на жртвата.

Од Јавното обвинителство на Загреб претходно потврдија дека добиле пријава за настанот во 9 часот и 37 минути.

- Според првите информации, лицето се запалило и на местото на настанот е испратена итната помош. Во моментов се утврдуваат сите околности на настанот - соопшти кусо полицијата.


Фото: Принтскрин/Х

Извор: Блиц.рс, Вјести.ба

Можеби ќе ве интересира

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ ВО ПОДГОРИЦА: Mилојко Спајиќ доцнел четири минути поради што Румен Радев си замина

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ ВО ПОДГОРИЦА: Mилојко Спајиќ доцнел четири минути поради што Румен Радев си замина

ИНФЛАЦИЈАТА ЈА ПОГОДИ И ЦРВКАТА: Масовно пораснаа цените, познати новите цени во Хрватска

ИНФЛАЦИЈАТА ЈА ПОГОДИ И ЦРВКАТА: Масовно пораснаа цените, познати новите цени во Хрватска

ИТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СИТЕ ШТО СЕ, ИЛИ ОДАТ ВО ГРЦИЈА: Се заканува опасност, полицијата трага по исчезнатите, внимавајте на топлото

ИТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СИТЕ ШТО СЕ, ИЛИ ОДАТ ВО ГРЦИЈА: Се заканува опасност, полицијата трага по исчезнатите, внимавајте на топлото

Шест Срби уапсени по англискиот напад: Нема приведени англиски навивачи

Шест Срби уапсени по англискиот напад: Нема приведени англиски навивачи

ЛЕТАА МАСИ, СТОЛОВИ, И ШИШИЊА, ПОЛИЦИЈАТА МОРАЛА ДА РЕАГИРА: Срби и Англичани се истепаа во Германија (ВИДЕО)

ЛЕТАА МАСИ, СТОЛОВИ, И ШИШИЊА, ПОЛИЦИЈАТА МОРАЛА ДА РЕАГИРА: Срби и Англичани се истепаа во Германија (ВИДЕО)

Откриен изгледот на хрватскиот мегапроект: Еве како би требало да изгледа легендарното летувалиште

Откриен изгледот на хрватскиот мегапроект: Еве како би требало да изгледа легендарното летувалиште