23 Април, 2024
0.0262

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Карго брод удри во мост во кинескиот град Гуангжу рано утрово при што откорна дел од мостот. Пради тоа пет возила, вклучително и јавен автобус паднаа во реката.

Во несреќата загинале две лица, а едно е повредено. Тројца се уште се водат како исчезнати, објавија државните медиуми.

Сликите на видео надзорот покажуваат дека дел од мостот е скршен, а бродот е заробен под него. Се чини дека бродот не превезувал товар.

Инцидентот се случил во 05:30 часот по локално време.

Капетанот на бродот е приведен, а луѓето што живееле во близина се евакуирани, јавија локалните медиуми, повикувајќи се на окружните власти.

Според извештаите, компанијата што го поседува бродот соопшти дека соработува со истрагата.


Еден од извештаите цитираше жител кој рекол дека водата и интернет-услугата во неговата област биле прекинати.

Во октомври 2021 година, провинциските власти ја идентификуваа потребата за зајакнување на мостот, вклучително и изградба на структури за избегнување падови на четирите столбови на мостот, објави CCTV.

Рокот за завршување на овие работи трипати се одложуваше, последен пат за август годинава, стои во извештајот.

Гуангжу лежи на делтата на реката Перл и е едно од најпрометните пристаништа во Кина.

Нанша, округот во кој се случи инцидентот, е најбрзо растечкото пристаниште во јужна Кина, со обем на товар се зголемува секоја година од отворањето во 2004 година.

Фото: Принскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)