08 Јули, 2020
0.0351

Храбрите жени гордо го носат светот во своите гради: Интервју со трите главни актерки од „Врба“, Камка, Сара и Наталија

Објавено во: Стил 13 Ноември, 2019

„Мајка не раѓа, мајка сака“, едноставната, но топла и вистинита порака на режисерот Милчо Манчевски во филмот „Врба“ веднаш ја освои целата домашна јавност. Пред да почне да ги полни нашите кина, шестиот филм на Манчевски доби богати критики на Филмскиот фестивал во Рим. Трите главни женски ликови, Донка, Родна и Катарина имаат различнен сензибилитет, различни судбини, но иста желба и копнеж, да станат мајки. Од средновековното време на Донка, до денешното на сестрите Катарина и Родна многу нешта останале исти. Врбата, која е во принцип жална и тажна, знае да донесе и среќа. И верувањата, дури и во чуда, истрајноста, борбата и мислата на една жена дека сè би направила и сè би истрпела за својата љубов и за своето дете. Ова се дел од темите на кои мубетевме со трите дами кои се најзначајната алка во филмот, Камка Тоциновски, Сара Климоска и Наталија Теодосиева.

Целото интервју читајте го на Женски магазин тука.

Можеби ќе ве интересира

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Се прислушкува и преку сијалици: Нов метод на тајните служби

Се прислушкува и преку сијалици: Нов метод на тајните служби

Видете ги блиндираните автомобили на ТИТО

Видете ги блиндираните автомобили на ТИТО

Првпат почнав да трчам за да изгубам некое кило: Сања Николовска Најдовски по подвигот Еверестинг

Првпат почнав да трчам за да изгубам некое кило: Сања Николовска Најдовски по подвигот Еверестинг