21 Октомври, 2019
0.0194

Хрватска не е рамнодушна на оценката од С&П

Објавено во: Балкан 15 Декември, 2012

Откако Стандард и Пурс ја деградира Хрватска  и  го снижи кредитниот рејтинг, министер за финансии Славко Линич изјави дека владата одново ќе го разгледа буџетот за 2013 година. Според Линич  рејтингот го вклучува фактот дека хрватската влада не ги намалила трошоците за плати, пензии и социјалната помош, но рече дека ќе се продолжи со реформите. -Немаме намера да ги зголеми даноците и придонесите, нема да ги намалуваме платите и пензиите но ќе ги пресечеме одредени издатоци за плати. Владата нема да гуи намали социјални трансфери, како што се социјална помош и детски додаток, но ќе почне да се оценува каде овие трансфери навистина требаат, изјави Линич. Со оглед дека на Хрватска и се заканува зголемување на долгот, Владата во јануари нема да оди на светскиот пазар, веројатно ќе подигне кредит од локалните банки, рече Линич.

Можеби ќе ве интересира

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

ДАЧИЌ ЗА БРИТАНСКИОТ АМБАСАДОР: Во Белград јас ќе го пречекам со знамето на Република Српска

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ