24 Јуни, 2024
0.0221

Хуманитарна трка „Зегин спектратон“- трка на херои во сите бои

Објавено во: Мои пари 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Петре Завировски, атлетичар на Вардат, прв стигна на целта во трката од 5 километри, редовно учествува на вакви трки, и особено му е драго што е победник на трка од хуманитарен карактер.

Околу 2000 граѓани денеска учествуваа во хуманитарната трка Зегин Спектратон- Трка на херои во сите бои.

Трката е во организација на компанијата Зегин и Фондацијата др. Верица Механџиска и е од хуманитарен карактер, односно собраните средства од котизациите за учество ќе бидат наменети за здружението „Во мојот свет, со цел побрзо да се изгради првиот социјален клуб во регионот за адолесценти и млади со аутистичен спектар и атипичен развој.

Петре Завировски, атлетичар на Вардат, прв стигна на целта во трката од 5 километри, редовно учествува на вакви трки, и особено му е драго што е победник на трка од хуманитарен карактер.

Покрај трката од пет километри, беше организирана и трка од десет километри како и детска трка, во која учествуваше и државниот шампион во детска лига.

Победниците на трките од 5 и 10 километри беа наградени со парични награди, за сите останати имаше подароци.

Можеби ќе ве интересира

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

Амбасадорите Дејвид Гир и Кшиштоф Гжелчик во Македонски Брод - граѓаните заинтересирани да реализираат проекти со ЕУ-поддршка

Амбасадорите Дејвид Гир и Кшиштоф Гжелчик во Македонски Брод - граѓаните заинтересирани да реализираат проекти со ЕУ-поддршка

Концерти, фестивали, кино на отворено – Halk EZ ја отвора сезоната на кул искуства за своите корисници

Концерти, фестивали, кино на отворено – Halk EZ ја отвора сезоната на кул искуства за своите корисници

Видеолотарија Касинос Австрија обезбеди поддршка за спортскиот настан за млади- СПОРТСКИ ИГРИ ВЕЛЕС.

Видеолотарија Касинос Австрија обезбеди поддршка за спортскиот настан за млади- СПОРТСКИ ИГРИ ВЕЛЕС.

Со IQOS TogetherX платформата во трката за Токио

Со IQOS TogetherX платформата во трката за Токио

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Од Идеја до Инвестиција преку програмата #ИмамИдеја на Стартап Клуб Скопје

Од Идеја до Инвестиција преку програмата #ИмамИдеја на Стартап Клуб Скопје

Македонска премиера на целосно новиот Volkswagen Tiguan

Македонска премиера на целосно новиот Volkswagen Tiguan

„Славиме заедно – 100 години Прилепска Пиварница“

„Славиме заедно – 100 години Прилепска Пиварница“