20 Февруари, 2020
0.0229

И тапанарите имаат свој Коби Брајант: Искрена приказна на Гаро Тавитјан

Објавено во: Стил 11 Февруари, 2020

По тапанарите на „Ролинг Стоунс“, „Квин“ и „Дуран Дуран“, и нашиот музичар Гаро Тавитајн стана заштитно лице на Vic Firth, светска компанија која е број еден во светот за производство на палки за тапани. Компанијата има глобална мрежа и дистрибуција во целиот свет, а Гаро вели дека повеќе од 20 години настапувал со нивните палки.

„Користев и модели кои се со потпис, односно моделот на Dave Weckl (за кого Yamaha  направи добош со потпис за целиот светски пазар) кој е познат како светски виртуоз (Греми дибитник) и како тапанар на најголемите светски музичари како генијалниот композитор на денешнината, Chick Corea. Низ текот на годините имав прилика да свирам и со палиците на Steve Gadd , signature серијата на Omar Hakim, како и Vinnie Colaiuta кој е најсниманиот и највиртуозниот тапанар на денешнината, а настапува со Sting, Peter Gabriel, Chaka Khan, Frank Zappa (во 70-тите), Herbie Hancock, а е и солист со свои солистички агенди и проекти и е изгласан повеќе пати за тапанар на деценијата во Америка, раскажа Тавитјан за „Женски магазин“.

Можеби ќе ве интересира

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Дали знаете што означува овој македонски симбол?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Од Северџане до Ваљон Сума: Чија музика ќе се финансира со народни пари?

Луј Витон, и сѐ е можно

Луј Витон, и сѐ е можно

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

Болките не ме спречија да успеам: Климентина Тунтева за планинарските авантури

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

НАША ТЕМА за женската сексуалност: Полесно е да се одглуми оргазам, отколку да се побара помош

Кучка како карактерна особина

Кучка како карактерна особина

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

На училиште доаѓаат пред сите, си одат последни: Како е да се биде ученик од рурална средина кој патува со автобус?

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Бевме другари седум години, ме побара за жена по 40 дена: Љубовната приказна на Тамара и Александар

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова

Се обидоа да ми го згазат достоинството: Искрено интервју со Цветанка Ласкова