25 Август, 2019
0.0175

ИБЗ: Да се опаметат политичарите, да не завршат како тој што избега во Унгарија

Објавено во: Македонија 23 Април, 2019

Претставникот на Исламската верска заедница денеска пред медиумите упадот во заедницата им го препиша на политичарите, откако финансиска полиција упадна во седиштето и имаше присусутво на фракционерската група на Скендер Бузаку, кој доби судското решение дека тој треба да биде новиот Реис Улема,

Од ИВЗ рекоа дека Сулејман Реџепи останува поглавар на ИВЗ и понатаму и дека Ријасетот (собранието) тоа ќе го потврди со гласање на сите муфтии од Македонија.

- Не може држава да одлучува кој е Реис Улема  Тоа е независна институција. Вакви скандалозни одлуки има само во „Дивиот запад“ и во “држава во која не функционира правниот систем“. Ги повика политичарите да се опаметат, ако не, ќе отидат како тој што избега во Унгарија - рече претставникот на ИВЗ.

Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол