21 Јули, 2019
0.0186

„Игра на тронови“ и донесе голема популарност на Северна Ирска

Објавено во: Стил 20 Април, 2019

Неочекуваниот бран на глобален туристички интерес почна да се познава во регионот на Северна Ирска, каде што се снима успешната ТВ-серија "Игра на тронови", а нејзината репутација почна да привлекува илјадници туристи во британската провинција по нејзиниот почеток во 2011 година. Денес, постојат најмалку две автобуски линии кои се задолжени за туристичката рута специјализирана за посета на местата на снимањето.

Студентото од Индија, Аксај Манур, заедно со неговите пријатели, сака да ги открие местата каде што се снимени сцените на епизодите, кои произлегуваат од книгите на Џорџ П. П. Мартин.

"На секој чекор откриваме нешто ново, тоа е повеќе отколку што очекував. Северна Ирска е фантастична", вели 23-годишниот индиски студент.

Популарната серија, чиј осми и последен циклус почна да се емитува од 14 април во 186 земји, привлече 120.000 туристи во британската провинција од 2016 година, со што допринесува за 30 милиони фунти повеќе, според Бирото за туризам на Северна Ирска. Еден од шесте туристи кои патуваат во земјата го прават тоа за да ги посетат местата на снимање на серијата, според проценките.

Освен Северна Ирска, туристите ги посетуваат и сцените во Исланд, Хрватска, Шпанија, па дури и Малта. каде што исто така се снимаше „Игра на тронови“.

Она што филмот стана за Северна Ирска, тоа беше „Господарот на прстените“ за Нов Зеланд.

Оваа нова инвазија на туристите е многу добредојдена за жителите на овој проблематичен регион, кој повеќе од 30 години го карактеризираат судирите меѓу католичките сепаратисти и протестантите кои ја поддржуваат британската круна.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?