29 Март, 2023
0.0397

Илир Хасани станува бизнисмен, ќе гради фотонапонска централа во Куманово

Објавено во: Економија 02 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Поранешниот заменик-министер за здравство Илир Хасани се приклучува во новите бизнис-трендови во земјата и ќе гради фотонапонска централа во Куманово, потврдува трауматологот за „Фактор“.

Зад „Некст Ера Солар Систем“, освен доскорешниот владин функционер, како ко-сопственик се јавува и членот на Советот на Општина Куманово од редовите на ДУИ, Ридван Дервиши.

- Самата држава во денешно време дава такви иницијативи и јас сакам да помогнам во енергетската криза. Освен тоа, секогаш сум бил еколошки настроен, па дури и моите автомобили сакам секогаш да бидат во чекор со зачувувањето на животната средина. Но, ова е проект кој е во самиот почеток и има уште многу време додека да се етаблира, вели Хасани.

Тој додава дека се уште не се знае со колкав производствен капацитет ќе биде централата и дека се ќе зависи од неговата и од финансиската расположливост на неговиот партнер.

- Најважно е тоа што тука нема ништо противзаконски, затоа што повеќе не сум директор, ниту пак извршувам каква било друга функција. Останува да ги комплетираме постапките што следуваат за да се стекнеме со статус повластен производител, додава Хасани.

Тој беше втор човек во Министерството за здравство кога министеруваше Венко Филипче. Во февруари на местото на Хасани назначен беше Владимир Рендевски, а претходно Филипче беше заменет од Беким Сали.

Во периодот од 2011 до 2017 година Хасани беше раководител на Ургентниот хируршки центар, а потоа e именуван за директор на Клиниката за ТОАРИЛУЦ и  назначен за национален советник на министерот за здравство. Од септември 2020 година ја извршуваше функцијата заменик-министер за здравство.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Деспотовски: „Филмскиот град“ во Скопје на Малкович сака да гради и станови

Деспотовски: „Филмскиот град“ во Скопје на Малкович сака да гради и станови

Комерцијална банка го одржа редовното Годишно собрание на акционери

Комерцијална банка го одржа редовното Годишно собрание на акционери

Свиркачи за Credit Suisse: Швајцарската банка им помагала на богатите Американци да избегнуваат даноци со години

Свиркачи за Credit Suisse: Швајцарската банка им помагала на богатите Американци да избегнуваат даноци со години

ТОАЛЕТНАТА, ВЛОШКИТЕ, ПЕЛЕНИТЕ И ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА СО ПОНИСКИ ЦЕНИ ЗА 13 ОТСТО: Бектеши потврди, се замрзнуваат цените на овие производи

ТОАЛЕТНАТА, ВЛОШКИТЕ, ПЕЛЕНИТЕ И ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА СО ПОНИСКИ ЦЕНИ ЗА 13 ОТСТО: Бектеши потврди, се замрзнуваат цените на овие производи

ПРАШАЛ КАКО ДА НАПРАВИ БИЗНИС ЗА 100 ДОЛАРИ И ДА СЕ ЗБОГАТИ ЗА МИГ? Момче го искористило ChatGPT - погледнете колку заработил

ПРАШАЛ КАКО ДА НАПРАВИ БИЗНИС ЗА 100 ДОЛАРИ И ДА СЕ ЗБОГАТИ ЗА МИГ? Момче го искористило ChatGPT - погледнете колку заработил

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

Кои се најголемите извозници на струја од Македонија?

Кои се најголемите извозници на струја од Македонија?

КРИЗАТА СТАСА И ВО ЏЕБОВИТЕ НА ЕВРОПЕЈЦИТЕ: Половина од нив стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките

КРИЗАТА СТАСА И ВО ЏЕБОВИТЕ НА ЕВРОПЕЈЦИТЕ: Половина од нив стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките

Ковачевски: Институциите да ги испитаат сите аспекти од договорот за изградба на автопатиштата

Ковачевски: Институциите да ги испитаат сите аспекти од договорот за изградба на автопатиштата