18 Април, 2024
0.1341

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

Објавено во: Свет 01 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Илон Маск ги тужи OpenAI и извршниот директор Сем Алтман, велејќи дека компанијата која стои зад ChatGPT отстапила од својата оригинална, непрофитна мисија така што влегла во партнерство со Мајкрософт за 13 милијарди долари и го чувала во тајност кодот за најновите генеративни производи со вештачка интелигенција.

Маск, кој беше ко-основач на OpenAI во 2015 година, ја напушти компанијата за да ја основа својата, xAI. Маск сега бара да му се исплати профитот што го добиле од бизнисот.

Компанијата е основана како проверка на она што основачите верувале дека е сериозна закана што вештачката генеративна интелигенција ја претставува за човештвото, пренесува CNN.

Но, Алтман, Брокман и главниот научник Илја Сутскевер го основаа OpenAI LP во 2019 година, профитен ентитет што постои во структурата на поголема компанија. Профитната компанија го однесе OpenAI од нула до проценка од 90 милијарди долари за само неколку години - и Алтман во голема мера е заслужен како мозокот зад тој план и клучот за успехот на компанијата.

Во жалбата на Маск се наведува дека компанијата и нејзиното партнерство со Мајкрософт ја прекршиле повелбата на OpenAI, што претставува прекршување на договорот.

Извршниот директор на Tesla, кој го напушти OpenAI во 2018 година, продолжи да зборува за опасностите од користењето вештачка интелигенција. Во апелот тој ги нарече актуелните лидери на OpenAI алчни.

ФОТО: EPA-EFE/Lukasz Gagulski 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените