27 Мај, 2024
0.3431

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Полицијата разговарала со нејзините родители, кои признале дека таа се лекува од емоционално растројство.

„Нејзините родители верувале дека таа не треба да има оружје. Таа сокрила неколку оружја во куќата“, рекол началникот и додал дека пред нападот не и била позната на полицијата.

Полицијата соопшти дека се уште не го открила мотивот за нападот.

Началникот Дрејк рекол и дека полицијата нема причина да и го одземе оружјето. Државата Тенеси нема закон кој им дозволува на полицајците да одземаат пиштоли од луѓе за кои веруваат дека може да претставуваат опасност за нив или за другите.

Началникот рече дека полицијата би го сторила тоа доколку била информирана дека Одри претставува таква опасност.

„Не постои закон за тоа, но ако дознаевме, тогаш ќе се обидевме да го допреме тоа оружје. Немавме поим дека тоа е опасно за животната средина“, рече тој.

Властите веруваат дека Одри Хејл добила некаков вид обука со оглед на тоа како постапувала за време на нападот.

"Осомничената беше на повисоко ниво, веруваме дека била обучена да пука од повисоко ниво. Од видеото што го видов, таа стоеше подалеку од стаклото за да не биде лесна мета", рекол Дрејк.

Шест лица, меѓу кои и три деца на возраст од девет, беа убиени од Одри Елизабет Хејл.

Подоцна била елиминирана од двајца полицајци.

Сите тројца студенти имаа девет години и беа идентификувани како Евелин Декхаус, Вилијам Кини и Хали Скрагс , пишува Си-Ен-Ен.

Хали беше ќерка на свештеникот чија црква раководи со училиштето.

Во престрелката загинаа и 61-годишната Синтија Пик, 60-годишната Кетрин Кунц и Мајк Хил (60) , соопшти полицијата.

Кетрин Кунц беше директор на училиштето, Синтија заменик наставник, додека Мајк работеше како чувар во училиштето.

„Заедно веруваме во Христовата сила која ќе ни ја даде утехата и надежта што ни се очајно потребни“, соопштија од управата на училиштето.

Можеби ќе ве интересира

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба

ПРОНАЈДЕН МРТОВ СОПРУГ НА ПРАТЕНИЧКА ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ - прво имало сомнежи дека Анџело се самоубил, но.... тој бил во морничава состојба

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

ГОЛЕМ РУСКИ НАПАД НА УКРАИНА, ПОЛСКА ГИ ПОДИГНА НАТО АВИОНИТЕ - во Киев има ранети и евакуирани жители

ГОЛЕМ РУСКИ НАПАД НА УКРАИНА, ПОЛСКА ГИ ПОДИГНА НАТО АВИОНИТЕ - во Киев има ранети и евакуирани жители

КАЛЕНДАРОТ СО ОБВРСКИ НА КЕЈТ МИДЛТОН Е ПРАЗЕН ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА - тоа значи само едно, а еве како ќе влијае на кралското семејство

КАЛЕНДАРОТ СО ОБВРСКИ НА КЕЈТ МИДЛТОН Е ПРАЗЕН ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА - тоа значи само едно, а еве како ќе влијае на кралското семејство

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?