03 Јуни, 2020
0.0208

Имаме сѐ, само мир во душите не: Интервју со Горан Величковски

Објавено во: Стил 03 Јуни, 2019

Хумор во Македонија има на секој чекор. Понекогаш се случуваат толку смешки во текот на денот што ме фаќа криза па си велам- и јас демек сум знаел да пишувам, па види бре човече што они сѐ денеска направија, раскажува Величковски 

Емисијата „Зевзекманија“ е едно од последните упоришта на здравиот хумор и можност да им се насмееме и на недопирливите. Нјезиниот идеен творец, Горан Величковски, кој го паметам како еден од најдобрите студенти по новинарство во геренарцијата, својата новинарска кариера со години ја градеше преку уредување вести и дебатни емисии. Без никаква најава, на големо чудење на неговите колеги и публиката, тој одненадеж конвертираше во зевзек. За мотивите за ова чудесно патешествие раскажува самиот.

* Како се роди „Зевзекманија?

- „Зевзекманија“ почна пред 15 години. На почетокот тоа беше емисија која третираше граѓански теми, снимавме репортажи, интервјуа со непознати ликови кои имаа што да кажат, ги третиравме секојдневните комунални и егзистенцијални проблеми на граѓаните. Со текот на времето, екипата се зголеми, прв дојде Горан Јовановски, потоа Горан Ѓуровски, Јован Ѓорѓиевски, ни се приклучи Оле Поцкова, од пред неколку месеци и Игор Стојанов. И така, емисијата си доби нов лик, па сега имаме мал „драмски“ дел, а во втората половина се темите од нашето јуначко секојдневие. Значи, емисијата се развиваше, но во суштина главната идеја е да се опише нашата реалност, се разбира преку субјективниот фокус на екипата, што значи дека не тврдиме дека сме секогаш и за сѐ во право. 


Целиот текст читајте го на Женски магазин тука.

Можеби ќе ве интересира

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности