12 Јули, 2020
0.0401

Имав изложба во палатата каде што Мадона снимаше спот: Интервју со Надја Петровиќ

Објавено во: Стил 09 Септември, 2019

Возбудлива е приказната на шарматната Надја Петровиќ, познат ликовен уметник. Таа живее на релација Битола - Фиренца каде што студирала. Повеќе од 7 години, Фиренца е нејзиниот дом поради студиите и работа во галерии и изложби. Последната година поради излагања надвор и одредени ангажмани, повеќето од времето таа го помиинува во Македонија.

Надја е инаку битолчанка, родена во 1991. Магистер по ликовна и визуелна уметност станала на  Академија на убави уметности во Фиренца, а на истата Академија дипломирала сликарство во 2013 година. За важен дел од своата сликарска приказна ја смета летната школа на Central Ct Martins collage of art and designe Лондон која ја завршува во 2009 година. Има учествувано на повеќе групни и самостојни изложби во САД, Англија, Италија, Австрија... Нејзино дело е употребeно за театарска претстава на на хрватскиот режисер Бранко Брезовац за претставата Травничка Хроника 2012.

* Бевте поканета со Ваши дела да учествувате на Биеналето во Венеција, кажете ни нешто повеќе за тоа искуство.

- Бев поканета да учествувам на еден додaтен настан на Биеналето во Венеција кој се одвивaше во еден од главните павилјони (Palazzo ca’Zenobi) каде беа сместени неколку земји претставници како Грузија, Тибет, Исланд, Литванија, Ерменија. А оваа палата е позната е и по музичкиот спот на Мадона од 1984 година, „Like a Virgin“.


Целото интервју прочитајте го на Женски магазин.

Можеби ќе ве интересира

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот

Никогаш не се лутеше, се решаваше со насмевка: Таткото на Влатко Илиевски за споменот на синот