26 Април, 2019
0.0240

Инат

Објавено во: Стил 20 Март, 2019

Се сеќавам на првата свесност за постоење и последица од мое решение. Имав четири години, дедо ми беше на работа, вујко ми служеше војска во тој период, а јас бев оставена на чување кај баба ми. Викендот се вративме од кај тетка ми од Србија каде на мое инаетно тврдоглаво инсистирање настојував да ми се купи лулашка. Од оние дрвените што се коваат за дрво, се расклопуваат и реално најефтините.

Куќата беше дел од голем заеднички двор, каде дедо ми и неговиот брат делеа земја, нам ни припаѓаше помалиот дел, но дворот беше огромен и како семејство го користевме сите. Во моментот кога најтврдоглаво на свет решив дека мора сега и одма да се лулам, дома беше само другиот вујко, од братот на дедото. 

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Сонував да бидам морнар, најдов мир на планина: Интервју со Катрин Фринсфелд, раководителка на секторот за култура во германската амбасада

Сонував да бидам морнар, најдов мир на планина: Интервју со Катрин Фринсфелд, раководителка на секторот за култура во германската амбасада

(ФОТО) Ние секогаш имаме идеја: Како да го разубавите домот за Велигден сами ...

(ФОТО) Ние секогаш имаме идеја: Како да го разубавите домот за Велигден сами ...

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Со Андрија пак верувам дека постои некој за секого: Јана Стојановска планира свадба во Белград

Со Андрија пак верувам дека постои некој за секого: Јана Стојановска планира свадба во Белград

Ај доста глумиме

Ај доста глумиме

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

Работниците кои седат над 6 часа на биро се по склони кон болести

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

(ФОТО) Британскиот принц Луи наполни 1 годинка

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар

Добар стоматолог мора да има уметничка душа: Интервју со д-р Амела Цана, Директор на Стоматолошкиот клинички центар