21 Јули, 2019
0.0258

Интересни факти: Како да го зголемите вашиот IQ

Објавено во: Стил 18 Април, 2019

Музиката е лек за секоја душа. Таа може да нѐ смири, да ни ја врати силата, може да нѐ расположи, но може и да ни врати тажни спомени. Преку музиката можеме да ја изразиме и радоста и тагата, да се веселиме, да пееме, да живееме.

Музиката е присутна од древните цивилизации, но дали знаете како таа влијае и врз останатите битија, дали знаете од каде потекнуваат најпознатите пеачи во светот.

Секој кој ја сака музиката и не може без неа, треба да ги знае следниве неколку несекојдневни факти за неа:

- Најстариот познат музички инструмент е направен пред 40.000 години. Овој музички инструмент бил  направен од еленска нога.

- Некои пејачи можат да го скршат стаклото со пеење.

Ако сакате да бидете поуспешни по математика, научете да свирите на пијано.

-Еден од најголемите композитори на сите времиња Бетовен, компонирал  а бил глув

- Земја којашто победувала најмногу  на натпреварот за Евровизија е Ирска

- Вашиот IQ може да се зголеми за 5 единици ако научите да свирите музички инструмент.

- За да бидете сопственик  на наградата "Златна плоча" е потребно да имате: 500 000 продадени копии (во Америка),а  во Турција и Англија по 100 000

- Можеби музиката е твојот начин на релаксација, забава, или тоа е твојата професија. Претпоставувам дека сите сме едногласни, нејзиното место во нашиот живот е добредојдено.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?