27 Септември, 2023
0.0245

Испораките на нафта од Русија во Индија се зголемени за 22 пати

Објавено во: Економија 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Испораките на нафта од Русија за Индија се зголемени за 22 пати минатата година, изјави рускиот вицепремиер  задолжен за енергетика Александар Новак.

„Поголемиот дел од нашите енергетски ресурси се пренасочени на други пазари, пазари на пријателски земји“, кажа Новак.

Тој на состанокот на колегиумот на Министерството за енергетика на Русија рече дека испораките за Кина и другите пазари се зголемени, пренесува РИА Новости.

Агенцијата наведува дека Новак претходно во март објавил дека Русија минатата година и испорачала на Кина околу 67 милиони тони нафта, што претставува речиси една третина од нејзиниот вкупен извоз.

Зголемувањето на извозот е знак за преориентација на руската економија кон гигантите на азискиот континент во услови на конфликт во Украина.

Новак посочи дека преориентацијата на енергетските текови бара продолжување на работата на формирањето на флотата на танкери, подобрување на плаќањата и создавање нови системи за осигурување.

„Нашите пријателски земји се нови пазари лоцирани во азиско-пацифичкиот регион, Латинска Америка, Арктикот, Централна и Централна Азија“, рече Новак, пренесе Интерфакс, а пренесува Танјуг.

Според него, затоа е важно Русија да го задржи темпото поврзано со создавање механизми и инструменти кои ќе и овозможат сигурно снабдување на нови пазари оваа година.

„Станува збор за логистички синџири и продолжување на формирањето на флотата на танкери, создавање инструменти за плаќање, транзиција кон националните валути“, додаде Новак.

Можеби ќе ве интересира

„Десфа“ е избрана за надзорник на изградбата на гасоводот помеѓу Македонија и Грција

„Десфа“ е избрана за надзорник на изградбата на гасоводот помеѓу Македонија и Грција

ПРАЗНИТЕ КЕСИ НЕ СЕ ПОЛНАТ НИТУ СО НАМАЛЕНИ ЦЕНИ: Граѓаните негодуваат, повтинувањата се минорни

ПРАЗНИТЕ КЕСИ НЕ СЕ ПОЛНАТ НИТУ СО НАМАЛЕНИ ЦЕНИ: Граѓаните негодуваат, повтинувањата се минорни

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

Турската лира колабира во однос на доларот

Турската лира колабира во однос на доларот

Пијалоците од утре поевтинуваат за 10 отсто

Пијалоците од утре поевтинуваат за 10 отсто

Владата ги ограничи профитните маржи за овошјето и зеленчукот

Владата ги ограничи профитните маржи за овошјето и зеленчукот

Македонија2025 собра 1,3 милиони долари на гала вечера во Чикаго – македонската дијаспора со поддршка за развој на лидерство, едукација и македонските бизниси

Македонија2025 собра 1,3 милиони долари на гала вечера во Чикаго – македонската дијаспора со поддршка за развој на лидерство, едукација и македонските бизниси

ПОЧНАЛА БЕЗ КУНА ВО ЏЕБОТ, А ДЕНЕСКА ПРОИЗВЕДУВА 120 ИЛЈАДИ ЛИТРИ ПИВО ГОДИШНО - успешна приказна на една задруга

ПОЧНАЛА БЕЗ КУНА ВО ЏЕБОТ, А ДЕНЕСКА ПРОИЗВЕДУВА 120 ИЛЈАДИ ЛИТРИ ПИВО ГОДИШНО - успешна приказна на една задруга

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ГРАДИ 400.000 НОВИ СТАНОВИ ГОДИШНО, 100.000 ЌЕ БИДАТ СОЦИЈАЛНИ: Владата инвестира 45 милијарди евра

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ГРАДИ 400.000 НОВИ СТАНОВИ ГОДИШНО, 100.000 ЌЕ БИДАТ СОЦИЈАЛНИ: Владата инвестира 45 милијарди евра