13 Април, 2024
0.0277

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

Објавено во: Балкан 24 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

ТВ „Дневник Нова“ потврди дека Иво Санадер, поранешниот премиер, станал раководител на затворската библиотека во затворот Липовица. Тој не е вработен, но сепак е затвореник, но е задолжен за културното издигнување на затворениците. Санадер беше префрлен од Реметинац во Липовица и сега неговата одбрана се надева дека ова е првиот чекор кон слободата.

Поради примерно однесување, но и нарушено здравје, поранешниот хрватски премиер Иво Санадер повеќе не е во Реметинац, пренесува Н1.

„Господинот Санадер веќе неколку месеци е во Казнено поправниот дом во Липовица. Тоа е полуотворен затворски систем, а сега е во многу подобри затворски услови отколку што беше порано“, објасни неговиот адвокат Чедо Продановиќ.

Во Липовица околу 80 осуденици ја отслужуваат казната во соби со просечна површина од 20 метри квадратни, а поранешниот премиер ја дели својата соба со цимер. Затворениците имаат постојана медицинска нега - лекар и две медицински сестри - и бројни други поволности, пишува Дневник.хр.

Против него се водеа пет постапки

„Во суштина тоа е затвор кој не е затвор. Во текот на денот слободно шетаат низ комплексот, пијат кафе, примаат посетители. Тоа е затвор од човечки размери“, рече Продановиќ.

„Еднаш бев со него, тој сè уште не го направи тоа, но очигледно е дека тој е задолжен да се грижи за културното издигнување на затворениците“, истакна Продановиќ, додавајќи дека никогаш не го загубил духот, иако поминал речиси една деценија зад решетки.

„Тој е тврд, издржа многу потешки услови, па сега нема никакви проблеми. Се разбира, тој следи политика, но ние не се занимававме премногу со политика“, рече тој.

Според здружената пресуда за аферите Фими медиа, Планинска и ИНА-МОЛ, Санадер мора да помине вкупно 18 години зад решетки. Против него се водеа пет постапки, од кои во две е правно ослободен.


Можеби ќе ве интересира

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

ГРЦИЈА НУДИ БЕСПЛАТЕН ОДМОР ЗА 25.000 ТУРИСТИ: Внимавајте на условите, а еве ги деталите

Повикана итна помош, Дино Мерлин не се чувствувал добро

Повикана итна помош, Дино Мерлин не се чувствувал добро

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО НОВИ САД: Целосно изгореа повеќе од десет домаќинства (ВИДЕО)

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО НОВИ САД: Целосно изгореа повеќе од десет домаќинства (ВИДЕО)