27 Мај, 2024
0.0280

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Објавено во: Македонија 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Изет Меџити, потпретседателот на ДУИ кој е лидер на фракционерската „Огнена група“, денеска во емисијата „Тема на денот“ на Сител иззрази зачуденост како првиот вицепремиер Артан Груби нашол пари да доведе екстремно скапи пејачи на синоќешниот партински митинг во Чаир.

ДУИ со митингот во Чаир сакаше да покаже дека ја има поддршката од локалното население додека продолжуваат внатрепартиските турбуленции, а пред граѓаните се обрати и лидерот Али Ахмети.

„Тоа во Чаир беше концерт, тоа се скапи пејачи и не ми е јасно од кај ги плаќа“, рече Меџити за Груби.

Тој додаде дека иако Груби пред јавноста подал рака за помирување, истовремено се разрешуваат функционери од „Огнената група“ и останатите се присилуваат да дадат оставка сами.

Не признава дека повеќе не е претседател на огранокот во Чаир и вели дека на министерот за надворешни работи Бујар Османи му измислиле паралелна партиска функција.

- Координатор за политички прашања во Чаир не постои. Таква функција во статутот на ДУИ, се прави дуализам и расцеп во огранокот, смета Меџити.

Го искритикува и фокусот на Груби кон изградба на Коридор 8 и 10д со Бејтел и Енка. Вели дека тој таму се насочил затоа што не бил успешен на ниту едно друго поле.

- Во Блаце не можат да излезат, пак се вратија, потпорниот зид го заборавија. Тие сакаа да се пофалат со патишта, но како да им веруваме кога 14 километри не можат да направат три години.

Коридорот 8 отвора перспектива, не сме против тоа, но нема да продолжи во Албанија и ќе служи за полесно да одиме само до Струга, но не сум сигурен дека ќе продолжиме понатаму.

Бехтел се во регионот, не сме ние први што ги вклучуваме и кога поставивме директор на ЈПДП и овој немајќи ништо друго со што да се бави, нема предлози за закони, и се префрли во таа област со Коридорот 8. Ќе има моја поддршка, но не можам да ги затворам очите пред сите овие фактори, башка што секој ден има по некоја афера за надзорната компанија, која со поврзува со компании со руски, кинески капитал и со долен веш, порача Меџити.


Можеби ќе ве интересира

ФИЛИПИНСКА ЗАЕДНИЦА ВО МАКЕДОНИЈА: Повеќето се во брак со Македонци, а мал дел се дојдени тука поради работа

ФИЛИПИНСКА ЗАЕДНИЦА ВО МАКЕДОНИЈА: Повеќето се во брак со Македонци, а мал дел се дојдени тука поради работа

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

НЕ САКААТ ДА РАБОТАТ НИТУ ЗА 1.500 ЕВРА - на газдите денес им е најголем предизвик да најдат работници, а овие сектори навистина имаат проблем

НЕ САКААТ ДА РАБОТАТ НИТУ ЗА 1.500 ЕВРА - на газдите денес им е најголем предизвик да најдат работници, а овие сектори навистина имаат проблем