29 Јануари, 2020
0.0178

Изгледа како модел: Запознајте ја најмладата премиерка во светот

Објавено во: Стил 09 Декември, 2019

Финските социјалдемократи кои ја предводат коалициската влада составена од пет партии, ја избраа министерката за сообраќај, Сана Марин, за нова премиерка на оваа нордиска земја. Функцијата ќе ја превземе следната недела од Анти Рине кој поднесе оставка поради штрајкот на поштенските работници.

Марин е трета жена на чело на финската влада. Има само 34 години и ќе биде најмладата премиерка во светот. Таа е една година помлада од лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун.

Повеќе детали за неа читајте на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Пачино, Де Ниро, Ди Каприо и Бред Пит

(ФОТО) Тимот на „Медена земја“ се дружеше со Пачино, Де Ниро, Ди Каприо и Бред Пит

Паднав на тераса поради најзгодниот тип: Најлудата авантура на Тања Кочовска

Паднав на тераса поради најзгодниот тип: Најлудата авантура на Тања Кочовска

Министерот Манчевски во Star wars

Министерот Манчевски во Star wars

Еден клик од рај до пекол!

Еден клик од рај до пекол!

Уживам во авантурата и во слободата: Четкар за својата животна страст

Уживам во авантурата и во слободата: Четкар за својата животна страст

Брилијантен ум - на три години има 142 поени на тестот за интелигенција

Брилијантен ум - на три години има 142 поени на тестот за интелигенција

Островот во кој никој не смее да оди: И ние имаме таков, ама е „мало дете“ во споредба со овој

Островот во кој никој не смее да оди: И ние имаме таков, ама е „мало дете“ во споредба со овој

Македонската кристална пештера: Чудо на природата

Македонската кристална пештера: Чудо на природата

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат

ИЗБРАНИ НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Oд Италија до Нов Зеланд, вреди да се видат