20 Јануари, 2019
0.3094
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Ја чекам вистинската жена: Интервју со Игор Џамбазов

Објавено во: Стил 06 Јануари, 2019

Сите најдраги стихови од неговите блуз приказни, стиховите од поп-хитовите кои ги напишал за пријателите и некои сосема непознати на јавноста, минатата година ги собра во книгата „Улица диши длабоко“, негова седма по ред. Маестралниот актер, шоумен, писател и музичар Игор Џамбазов во искрениот муабет за „Женски магазин“ открива што го пишманило да му се врати на театарот, и како успеал да се одбрани од политичките притисоци. Со љубов зборува за татко му, маестро Александар Џамабзов, за сеќавањата на мајка му Анче и дедо му Петре, за сите жени кои му недостасуваат, и за она што го прави најбогат, мирниот сон и пријателите.   

* Како ги бираше песните за книгата „Улица диши длабоко“?

- Кога ги собрав сите на едно купче сфатив дека имам напишано премногу. Селекцијата траеше подолг период. На крајот одлучив да ги ставам сите стихови за моите песни, песните со Гуру Харе и бендот, текстовите што сум ги напишал за нашите најголеми музички ѕвезди како “Нокаут“, Тамара, Тијана, Ребека, Елена, Калиопи, но и текстови кои многумина прв пат ќе ги прочитаат, а мене ми се особено драги. Тука се и неколку мои поетски обиди кои беа издадени во мојата прва книга “Тоа сум јас“ која за жал одамна не е во продажба.

* Изјави дека во насловот на книгата го додаде зборот Улица затоа што насловите на твоите песни личат на графити. Кој наслов-графит носи најсилна порака и приказна?

- Па мислам дека има повеќе, но токму насловната песна “Диши длабоко“ е таа која носи најсилна и најздрава порака. Тука се и “Каква е оваа ситуација“, “Во бестрага“, “Да си жив и здрав“, “Мразам плејбек“, “Нема спас“... Секоја од нив со своја посебна порака, вели Џамбазов, а целото интервју може да го прочитате на Женски Магазин.


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

(ФОТО) Фaтиме Фетаи и Филипче на слава кај Нора Шаќири

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

НА СВЕТИ ЈОВАН СЕ СЛУЧУВААТ РАЗНИ ЧУДА: Денес не треба да го правите ова

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ФОТО) Вака изгледа едно ноќно дежурство на Aнтонио Милошоски

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

(ВИДЕО-ФОТО) Светот тагува за кученцето Бу: Неговото срце не ја издржа смртта на другарот

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!

ШТО НАПРАВИВМЕ ОД ЖИВОТОТ: Имаме големи куќи, а мали семејства, многу дипломи а ни малку знаење!

Смртта на татко ми ме натера да пишувам: Интервју со Јелена Бачиќ- Алимпиќ

Смртта на татко ми ме натера да пишувам: Интервју со Јелена Бачиќ- Алимпиќ

(ФОТО) Режим на исхрана и редовно вежбање: Татјана Стојановска откри како ја одржува својата линија

(ФОТО) Режим на исхрана и редовно вежбање: Татјана Стојановска откри како ја одржува својата линија

Ги врзаа моите раце и нозе и почнаа киретажа без анестезија: Во Хрватска протест за „акушерското насилство"

Ги врзаа моите раце и нозе и почнаа киретажа без анестезија: Во Хрватска протест за „акушерското насилство"

ВАНЕ МАРКОСКИ: „Многу ги нервирав родителите, затоа што уште од тогаш сакав да бидам независен“

ВАНЕ МАРКОСКИ: „Многу ги нервирав родителите, затоа што уште од тогаш сакав да бидам независен“