31 Мај, 2020
0.0225

Jасмина Поповска: Го избрав „Декамерон“, сè што е човечко, не ни е туѓо

Објавено во: Стил 08 Април, 2020

Социјално изолирана, според здравствените препораки, а постојано конектирана со потребата за убавина, според личните пориви, Јасмина Поповска, актерка на МНТ, живее во секојдневен театар – и дома. Јапонската акита Ѕуница е секогаш подготвена да создаде претстава в куќи, а и подготвувањето на палачинките кои сè уште ги чека синот Горазд сигурно ќе биде – театрално во духот на „комедија дел арте“. 

-Социјалната изолација создава во нас – социјална повреда. Да се биде исклучен од пријателите, колегите, членовите на семејството, другарите од училиште може да биде ужасно болно. Ние сме социјални суштества, имаме потреба за контакти и за припаѓање, а подолгата изолација може да остави драматични последици. Затоа, содржини кои можат да помогнат за јакнење и збогатување на духот се неопходни. Бидејќи поради превенција и самозаштита сите сме дома во социјална изолација и социјална дистанца од културно-забавните содржини во живо, тогаш да го сториме тоа – онлајн. Да правиме театар, вели Јасмина.

Целиот текст на Женски магазин, овде

Можеби ќе ве интересира

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Играме игри без граници со децата, и можеме да не излеземе од дома: Искрено со Симон Трпчески

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место