27 Септември, 2023
0.0292

ЈАВНИОТ СЕКТОР НАЈАВУВА ЖЕШКА ЕСЕН - ќе има протести и штрајкови, „И НАШИТЕ ПЛАТИ ДА ПОРАСНАТ ПОВЕЌЕ, А НЕ САМО ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ“

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Масовен штрајк за наредната недела најавува најголемиот и најрепрезентативен синдикат во земјава. 

Сојузот на синдикати на Македонија на денешната пресконференција најави дека ма тој протест ќе излезе целата јавна администрација. 

Причина е тоа што јавната администрација е гневна од растот на нивните плати за само 10 проценти во услови кога избраните и именувани функционери имаат зголемени плати од 78 проценти.

Првиот човек на Синдикатот, Слободан Трендафилов, нагласи дека врз основа на попишувањето на Општиот колективен договор за вработени во јавен сектор во јули годинава, во ребалансот на Буџетот се обезбедени дополнителни 10 проценти за плати, како и пари за регрес на годишен одмор. Рече дека тоа треба да се почитува.

– До ССМ стигнаа голем број прашања за зголемувањето на платите. Ја користам оваа можност да им се обратам на министрите, на градоначалниците, на раководителите во јавниот сектор дека директно треба да ги применат одредбите од Општиот колективен договор и одредбата за зголемување на платите од 10 проценти. Дополнително што треба да направат е да изготват решение за секој вработен, или да потпишат договор на ниво на работодавач – појасни Трендафилов.

Тој алармираше на огромните разлики, па рече дека сега се случува 90 проценти од вработените во судовите да имаат зголемени плати од 10 проценти и да ги гледаат судиите со зголемени плати од 78 проценти, а така е и во министерствата и во други државни институции.

– Бараме и функционерите да имаат минимална плата помножена со коефициент на сложеност и таа да биде зголемена за 10 проценти од септември. Потоа, предлагаме од март 2025 година кога вработените во јавниот сектор ќе добијат плата формирана од просечна плата помножена со коефициент на сложеност, тоа право да го имаат и функционерите. Ние најавивме жешка есен и ја почнавме во септември и покрај потпишаниот Колективен договор. 

Трпе Деаноски, претседател на Синдикатот на УПОЗ, најави дека на 27 септември во штрајк стапуваат вработени во јавните обвинителства, а наредниот ден, на 28-ми судовите. И нивните барања се раст на платите од 78 проценти, како што е на избраните и на именуваните функционери и да им се вратат додатоци на плати кои ги имаат според закон, а кои не ги добиваат.

– Синдикат на УПОЗ денеска испрати амандман на предлогот на ребалансот на буџетот со кои бараме раст на платите од најмалку 30 до 78 проценти. Проблемите во судовите не се од денеска. До пред март имавме сооднос на вработените во однос на функционерите од еден спрема два, или еден спрема три, сега тој однос е еден спрема 6, односно еден спрема седум. Таква состојба е и во државно правобранителство, служба за водење во матична евиденција, Фонд за здравство, Сите овие служби се под закана на штрајк – вели Деаноски.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

„САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“: Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава

„САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“: Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава