06 Јуни, 2020
0.0409

Јовески: Во моментов се уште нема докази за бегството на Груевски

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2019

Една година по бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Будимпешта, републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека и натаму нема конкретни докази за начинот на бегство на осудениот на двегодишна казна затвор во случајот „Тенк“, ниту пак за тоа кој му помогнал во бегството.

-Обвинителството собра повеќе материјални и вербални докази. За жал, до дел од доказите не можевме да дојдеме поради одговорот од страна на надлежните органи од Албанија. Се работи на предметот, но до овој момент нема конкретни докази за начинот на бегство на осудениот Груевски, ниту кој му помогнал во бегството. Постапката се води за да се утврди евентуална кривична одговорност на определени лица инволвирани во бегството. Пропустите во работењето на институциите не се во надлежност на Јавното обвинителство и секоја институција треба да ги утврди и да преземе мерки за нивно отстранување, вели Јовески во интервјуто за „Независен“.

Покрај тоа што не постојат услови да биде верификувана истрагата во обвинение, истовремено во моментов од „Интерпол“ не е ниту објавена потерницата за Груевски за случајот „27 април“.

- Официјален одговор нема, иако е побаран од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Од наша страна се преземени сите потребни дејствија согласно со меѓународната процедура и до тука се нашите ингеренции, додаде Јовески.


Можеби ќе ве интересира

СКОПЈАНИ ИЗБЕГАА ВО ОХРИД ЗА ДА ШЕТААТ - ама денеска ќе им врне

СКОПЈАНИ ИЗБЕГАА ВО ОХРИД ЗА ДА ШЕТААТ - ама денеска ќе им врне

ТРАГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВСКО: Шестгодишно детенце починало при пад од трактор

ТРАГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВСКО: Шестгодишно детенце починало при пад од трактор

ДОКТОР КАЛАМАРАС СО ЈАСНА ПОРАКА: Со вашите теории на заговор ќе го убиете медицинскиот персонал, потоа лечете се сами

ДОКТОР КАЛАМАРАС СО ЈАСНА ПОРАКА: Со вашите теории на заговор ќе го убиете медицинскиот персонал, потоа лечете се сами

ИНТЕРВЈУ БОЧВАРСКИ-ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП: Ќе бидат казнети превозниците за несоодветно превезување на работниците до конфекциите

ИНТЕРВЈУ БОЧВАРСКИ-ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП: Ќе бидат казнети превозниците за несоодветно превезување на работниците до конфекциите

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПАК ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Филипче, сепак, со резерва додека не „пресече“ Комисијата

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПАК ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Филипче, сепак, со резерва додека не „пресече“ Комисијата

ВЛАДАТА ЌЕ ИМ ДАДЕ 500 ИЛЈАДИ ЕВРА НА НЕВЛАДИНИ - ќе помагаат на ранливи граѓани, а отчет ќе му даваат на Рашковски

ВЛАДАТА ЌЕ ИМ ДАДЕ 500 ИЛЈАДИ ЕВРА НА НЕВЛАДИНИ - ќе помагаат на ранливи граѓани, а отчет ќе му даваат на Рашковски

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем