23 Мај, 2022
0.0280

Јовески: За иста работа два пати се делеле надоместоци во СЈО

Објавено во: Македонија 28 Ноември, 2019

Првичните согледувања околу исплатите на бонусите во СЈО покажале дека за иста работа два пати се делеле надоместоци во СЈО, изјави републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески. 

Вели дека сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации. 

„Втората насока е дека платите и надоместоците се регулирани со законите. Како што е познато јавните обвинители по три основи имаат додатоци кои не може да надминат 35% од плата, односно трите вида додатоци, за ризик, за доверливост и за услови за работа. Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци. Ако видите апсурдите до каде се донесени во делот на трошењето на државните пари, дека на пример еден секретар, има поголема плата од претседателот на државата. Дали е тоа оправдано, логично, треба да процениме. Со ова не ја прејудицирам постапката што обвинителството ја води“, рече Јовески.

Платата на обвинителите во СЈО која како институција да гони најтежок криминал делумно заради самата природа на кривичните дела, делумно заради субјектите кои учествуваат во нив и тоа во најтешкиот период во државата изнесуваше 1300 евра, односно беше за 300 евра повисока од платата која ја примаа обвинителите во другите обвинителства, изјави вчера обвинителката Фатиме Фетаи, додавајќи дека за таа плата обвинителите од СЈО постапувале пред Основните, Апелационите и пред Врховниот суд.

Можеби ќе ве интересира

Пратеник ги бара моштите на Цар Самоил за да Бугарија го тргне ветото

Пратеник ги бара моштите на Цар Самоил за да Бугарија го тргне ветото

Британци во Скопје украле такси возило, па удриле во банкина

Британци во Скопје украле такси возило, па удриле во банкина

Ангел Димитров вели дека во Македонија мора да се случи катарза

Ангел Димитров вели дека во Македонија мора да се случи катарза

(ВИДЕО) Апасиев одговара: Кој е подобар за премиер, Мицкоски или Заев?

(ВИДЕО) Апасиев одговара: Кој е подобар за премиер, Мицкоски или Заев?

Кривична пријава за полицаец, на „Деве Баир“ пропуштал без негативен ПЦР тест

Кривична пријава за полицаец, на „Деве Баир“ пропуштал без негативен ПЦР тест

Кривична пријава за наставник од Струмица осомничен за полов напад врз дете

Кривична пријава за наставник од Струмица осомничен за полов напад врз дете

Посебен сообраќаен режим во Скопје за утрешната заедничка литургија на МПЦ и СПЦ

Посебен сообраќаен режим во Скопје за утрешната заедничка литургија на МПЦ и СПЦ

(ФОТО) Премиерот Ковачевски со ќерката Тамара на средба кај Папата Франциск

(ФОТО) Премиерот Ковачевски со ќерката Тамара на средба кај Папата Франциск

Крстаноска: Младите не се чувствуваат безбедно на интернет

Крстаноска: Младите не се чувствуваат безбедно на интернет