25 Јуни, 2024
0.0279

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Објавено во: Македонија 29 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Професорката Билјана Ванковска, која и самата се кандидираше за претседател на Македонија, деновиве зачестено ја критикува новата претседателка Гордана Силјановска Давкова. 

Таа овој пат се осврна на посетата на Рим и венецот која „ја бранува јавноста“, укажувајќи дека иако „некој ќе рече дека лентата на венецот во Рим е сега важна колку и ланскиот снег, но сепак размислувам за изјавата на претседателката од вчера, која беше сосема неубедлива“.

- Прво, не е точно дека лентите биле кратки и тоа бил проблемот. Бугарија е вистинска држава со протокол и им покажа: има разни фонтови и начини на едната страна да стои името на државата, а на другата името на претседателот. Впрочем, што е поважно: долгото име на претседателката или на државата (кого таа сократовски го скрати во заклетвата)? Но, во Рим страв ја фати. Скандалозен пропуст! Небаре многу славна личност била сама на поклонение заедно со новата титула! - напиша Ванковска на својот Фејсбук профил. 

Потоа додава дека „во изјава за медиуми Силјановска зборува за некакви консултации со кабинетот, па дури и за различни ставови, алудирајќи на внатрешни дискусии“.
- Колку што ми е познато, тој кабинет официјално засега се состои само од генерален секретар (некој правник од Министерство за земјоделие) и неговиот заменик Горан Момировски (кого го видовме во Рим и на речиси сите поважни официјални средби, а не знам зошто заменик е поважен од првиот човек на кабинетот). Таму беше и колегата Жидас Даскаловски (не знам во какво својство).

Но, поентата е дека Претседател не може да се “вади” на кабинетот во конституирање - нагласува Ванковска. 

Воедно таа посочува дека „ѝ требало многу време за размислување за избор на членови. Камо среќа да размислуваше подолго за сериозни прашања како Украина, на пример“. 

- Трето, не можеш да кажеш јавно од таа позиција дека сте имале различни ставови (несогласувања) околу венецот.

ТИ одлучуваш, кабинетот не е Наставнички совет на факултет ниту демократско тело. Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш. Конечно, пофер е да кажеш дека си згрешила отколку да вадиш “кратки ленти” и имплицираш вина на непостоечки кабинет.

И конечно, срамота е интернет страницата уште да е со НАШАТА ЗЕМЈА. Барем напишете ВАШАТА/ТВОЈАТА земја чие име ни сократовски сега нема да знаете како да го изговорите, а да не згрешите - заклучува Ванковска.

Еве ја нејзината објава:

Фото: Принтскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

„И 150 ПАТИ ЌЕ МЕ ГЛЕДАТЕ СО ЛОПАТА“: Мицкоски вели дека често ќе го гледаме со неа

„И 150 ПАТИ ЌЕ МЕ ГЛЕДАТЕ СО ЛОПАТА“: Мицкоски вели дека често ќе го гледаме со неа

„И ПОКРАЈ КАТАКЛИЗМАТА ОД ЕПСКИ РАЗМЕРИ ШТО СЕ СЛУЧИ НА НАШИОТ СДСМ, НЕКОИ КОИ ГЛУМЕА МАЛИ БОГОВИ ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ СМЕАТ, КАКО НЕКОЈ ДРУГ ДА Е КРИВ А НЕ ТИЕ“: Костовски распали за сопартијците

„И ПОКРАЈ КАТАКЛИЗМАТА ОД ЕПСКИ РАЗМЕРИ ШТО СЕ СЛУЧИ НА НАШИОТ СДСМ, НЕКОИ КОИ ГЛУМЕА МАЛИ БОГОВИ ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ СМЕАТ, КАКО НЕКОЈ ДРУГ ДА Е КРИВ А НЕ ТИЕ“: Костовски распали за сопартијците

ДЕСТИНАЦИИ СО ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Ова се места кои е добро да ги посетите наесен

ДЕСТИНАЦИИ СО ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Ова се места кои е добро да ги посетите наесен

ГРУБИ СЕ ПРОСТИ ОД ФУНКЦИЈАТА И СЕ ПОФАЛИ ШТО СЕ НАПРАВИЛЕ ЗА АЛБАНЦИТЕ: Ќе бидам покрај Али Ахмети!

ГРУБИ СЕ ПРОСТИ ОД ФУНКЦИЈАТА И СЕ ПОФАЛИ ШТО СЕ НАПРАВИЛЕ ЗА АЛБАНЦИТЕ: Ќе бидам покрај Али Ахмети!

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам