17 Јуни, 2019
0.0489

Каде кило компири чини 500 евра?

Објавено во: Агробизнис 31 Декември, 2018

Евтините закуски често вклучуваат компири, но не и оние што доаѓаат од мал француски остров Норимутје, западно од Нант. Малите жолти компирчиња се најскапи во светот, а чинат и до 500 евра за килограм. Растат само на островот во почвата околу заливот Бискеј, богата со минерали. Ова парче земја што мириса на океан и алги се протега на само 50 квадратни километри.

Компирот бонота внимателно се одгледува и уште повнимателно се бере во врвот на зрелоста во мај, која трае само една недела. Во тоа време 2500 берачи се собираат во зори и работат до зајдисонце, собирајќи рачно компир по компир, за да златестиот плод засјае на масите на најдобрите ресторани во светот.

Тие се карактеризираат со деликатен вкус на лимон, мирис на ореви и се карактеристични по солениот, минерален вкус кој долго време останува на непцето. Се употребува за супи, салати, креми или пире, но за што и да се користи, најважно е да не се лупи кората која што ја содржи миризбата на морето и на почвата.

Но, францускиот деликатес има лут противник. Британскиот синџир на супермаркети „Теско“ почна со комерцијализација на компирот, продавајќи го под цена од околу 3 евра за килограм. Плодови слични на скапоцениот франциски компир растат од другата страна на каналот Ла Манш, на британската територија. Островот Џерси има слична клима и почва, но експертите, сепак, тврдат дека францускиот компир е повкусен.


Можеби ќе ве интересира

МЗШВ: Откупот на праски се одвива непречено, 60 отсто од извозот е наменет за рускиот пазар

МЗШВ: Откупот на праски се одвива непречено, 60 отсто од извозот е наменет за рускиот пазар

Ќе најдат ли чаре надлежните за праските на Росоманци

Ќе најдат ли чаре надлежните за праските на Росоманци

Сакал да биде професор, но работа нема и сега живее од нешто сосема друго

Сакал да биде професор, но работа нема и сега живее од нешто сосема друго

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Претставници од МЗШВ на средба со производителите на праски и откупувачите

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

Од производство на калинки може да се живее, но под еден услов

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

(ВИДЕО) Производителите на праски го фрлаат својот род

Цело село живее од производство на јагоди

Цело село живее од производство на јагоди

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот