21 Јануари, 2019
0.3053
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Каде кило компири чини 500 евра?

Објавено во: Агробизнис 31 Декември, 2018

Евтините закуски често вклучуваат компири, но не и оние што доаѓаат од мал француски остров Норимутје, западно од Нант. Малите жолти компирчиња се најскапи во светот, а чинат и до 500 евра за килограм. Растат само на островот во почвата околу заливот Бискеј, богата со минерали. Ова парче земја што мириса на океан и алги се протега на само 50 квадратни километри.

Компирот бонота внимателно се одгледува и уште повнимателно се бере во врвот на зрелоста во мај, која трае само една недела. Во тоа време 2500 берачи се собираат во зори и работат до зајдисонце, собирајќи рачно компир по компир, за да златестиот плод засјае на масите на најдобрите ресторани во светот.

Тие се карактеризираат со деликатен вкус на лимон, мирис на ореви и се карактеристични по солениот, минерален вкус кој долго време останува на непцето. Се употребува за супи, салати, креми или пире, но за што и да се користи, најважно е да не се лупи кората која што ја содржи миризбата на морето и на почвата.

Но, францускиот деликатес има лут противник. Британскиот синџир на супермаркети „Теско“ почна со комерцијализација на компирот, продавајќи го под цена од околу 3 евра за килограм. Плодови слични на скапоцениот франциски компир растат од другата страна на каналот Ла Манш, на британската територија. Островот Џерси има слична клима и почва, но експертите, сепак, тврдат дека францускиот компир е повкусен.


Можеби ќе ве интересира

Министерот Николовски присуствуваше на состанокот на меѓународните министри со германската канцеларка Ангела Меркел

Министерот Николовски присуствуваше на состанокот на меѓународните министри со германската канцеларка Ангела Меркел

МЗШВ: Рекордни 718 понуди пристигнаа за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

МЗШВ: Рекордни 718 понуди пристигнаа за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

МЗШВ: Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

МЗШВ: Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

Во солитер одгледува зеленчук и од тоа живее

Во солитер одгледува зеленчук и од тоа живее

(ФОТО) ИМ ПРОДАВААТ И НА МАКЕДОНЦИТЕ: Две жени подигнале царство со малини

(ФОТО) ИМ ПРОДАВААТ И НА МАКЕДОНЦИТЕ: Две жени подигнале царство со малини

ВНИМАВАЈТЕ ШТО ПАЗАРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Се продава кашкавал „збогатен“ со скроб

ВНИМАВАЈТЕ ШТО ПАЗАРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Се продава кашкавал „збогатен“ со скроб