24 Јануари, 2021
0.0168

КАДЕ СЕ НАПРАВЕНИ ГРЕШКИТЕ ВО ЛЕКУВАЊЕТО НА КОРОНАТА - Британија лани имала најголема смртност по Втората светска војна

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2021

Во Британија, во изминатата година е забележана најголема смртност по Втората светска војна. 

Ова денеска за Би Би Си го изјави директорот на здравствената хуманитарна организација Кингс фонд Ричард Мареј.

Според официјалните податоци, во Британија во првите 11 месеци на 2020 година починале околу 697.000 луѓе, што е речиси 91.000 повеќе од годишниот просек во последните пет години, кој изнесува 606.000. 

Се очекува дека кога ќе бидат познати податоците за декември, таа разлика ќе биде дополнително зголемена.

„Велика Британија има една од највисоките стапки на прекумерни смртни случаи во светот, повеќе прекумерни смртни случаи на милион жители од повеќето европски земји и САД“, кажа Мареј.

„Неопходно е да се спроведе јавна истрага за да се утврди што точно се случило, но во секој случај е јасно дека се направени грешки“, порача Мареј.

Во јануари годинава расчекорот со просекот на умрените во петгодишниот период ќе биде уште поголем, на што укажуваат и денешните официјални податоци дека во последните 24 часа од последици на коронавирусот починале 1.243 лица, а регистрирани се 45.533 новозаболени.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИМАТЕ НОВИОТ СОЈ - нови симптоми на мутацијата на коронавирусот

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИМАТЕ НОВИОТ СОЈ - нови симптоми на мутацијата на коронавирусот

ЧОВЕК ОД МИЧИГЕН ЈА СЛУШНА ВЕСТА ШТО ЌЕ МУ ГО СМЕНИ ЖИВОТОТ - еве колку пари доби како лото награда

ЧОВЕК ОД МИЧИГЕН ЈА СЛУШНА ВЕСТА ШТО ЌЕ МУ ГО СМЕНИ ЖИВОТОТ - еве колку пари доби како лото награда

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг