30 Октомври, 2020
0.0467

КАКО ДА НЕМА СООБРАЌАЈКИ - само во Ѓорче за еден ден 28-мина се фатени без возачка

Објавено во: Македонија 17 Октомври, 2020

Министерството за внатрешни работи изгледа реши да им застане на патот на несовесните возачи, кои се гавна причина за големиот број сообраќајни несреќи, кои, пак, често завршуваат и со фатални последици. 

Но, засега се уште не им доаѓа паметот на неодговорните возачи, па тие се однесуваат како за нив да не важат законите и прописите кои мораат да ги прменуват сите други граѓани.

А сообраќајките не престануваат. 

Вчера загина пешак по удар од возило управувано од малолетник, кој потоа и избегал од местото на настанот.

Инаку, МВР утрово соопшти дека во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. 

„Само на територијата на општина Ѓорче Петров изречени се вкупно 192 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 28 лица, 17 технички неисправни и нерегистрирани возила, 11 прекршоци на мотоциклисти... Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, апелираше МВР.

Можеби ќе ве интересира

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника