18 Јули, 2024
0.0264

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Објавено во: Мои пари 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Постојат трикови кои можат да помогнат успешно да се елиминираат непријатните мириси од вашиот дом и облека.

Од непријатниот мирис на чадот од цигарите е тешко да се ослободите, а проветрувањето на просторијата навистина не помага многу. Чадот влегува буквално во сè: мебел, теписи, ѕидови, облека итн. Но, постојат начини кои можат да помогнат успешно да ги елиминирате непријатните мириси од вашиот дом и облека.

Есенцијални масла

Есенцијалните масла ќе внесат прекрасен мирис и ќе ги неутрализираат непријатните мириси што ги создаваат цигарите. Може да се додадат во електронските навлажнувачи на воздух или пак, доволно е да капнете неколку капки масло на памук и да го ставите во просторијата.

Сода бикарбона

Позната како неутрализатор на мирис, сода бикарбона може да се испрска на мебелот и теписите, да се остави преку ноќ и потоа да се исчисти со правосмукалка. Доколку сè уште е присутен непријатниот мирис, постапката може да се повтори.

Алтернативи без чад

Доколку не сакате да се откажете од пушењето, едно од решенијата за се ослободите од непријатниот мирис на чад од цигари е да изберете подобра алтернатива, односно уреди кои го загреваат, а не согоруваат тутунот - како што е IQOS. Бидејќи IQOS не создава чад, не остава непријатен мирис што се задржува на облеката, мебелот и просториите. Новата генерација IQOS ILUMA со технологијатана индукциско загревање, покрај тоа што го загрева тутунот, без согорување, не создава пепел и катран,повеќе нема потреба уредот да се чисти, со што значајно се унапредува корисничкото искуство. Сепак, треба да се напомене дека IQOS не е без ризик и дека е наменет само за возрасните пушачи кои инаку би продолжиле да пушат цигари.

Јаболка

Помалку е познато дека јаболката имаат голема моќ да го апсорбираат чадот од тутунот. Доволно е да ги преполовите, да ги поставите на местата каде што најмногу се собира чадот и да ги оставите да го освежат просторот со пријатен мирис.

Свеќи

Не заборавајте дека украсните и миризливи свеќи, делумно ќе го апсорбираат чадот од цигарите и можат да придонесат мирисот делумно да се намали.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА ЗА БИЗНИСИТЕ - Зајакнување на македонските компании за пренасочување кон соларна енергија

СОЛАРНА ЕНЕРГИЈА ЗА БИЗНИСИТЕ - Зајакнување на македонските компании за пренасочување кон соларна енергија

Капитал ассет менаџмент рамо до рамо со врвни светски аналитички институции

Капитал ассет менаџмент рамо до рамо со врвни светски аналитички институции

ПроКредит Куманово на нова локација во строгиот центар на градот

ПроКредит Куманово на нова локација во строгиот центар на градот

Осигурајте го домот: Топлото време е совршено за релаксација, но малку невнимание треба за пожар!

Осигурајте го домот: Топлото време е совршено за релаксација, но малку невнимание треба за пожар!

Силк Роуд банка во соработка со УНДП и ИОМ нуди кредит за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност со можност за грант до 30 отсто

Силк Роуд банка во соработка со УНДП и ИОМ нуди кредит за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност со можност за грант до 30 отсто

Добро позната и најпосетувана - Која грчка плажа плени со своите карактеристики на море, планина и велелепни погледи кои пленат воздишки?

Добро позната и најпосетувана - Која грчка плажа плени со своите карактеристики на море, планина и велелепни погледи кои пленат воздишки?

Голем успех: Hisense постигна двоцифрен раст на приходите во првата половина од годината

Голем успех: Hisense постигна двоцифрен раст на приходите во првата половина од годината

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА СПОНЗОР НА МК ЕНДУРО ТЕАМ ВОДНО СКОПЈЕ

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА СПОНЗОР НА МК ЕНДУРО ТЕАМ ВОДНО СКОПЈЕ

mSTART Kalimera од МТЕЛ бидејќи секој ден на море заслужува пост

mSTART Kalimera од МТЕЛ бидејќи секој ден на море заслужува пост