13 Ноември, 2019
0.0176

Како да се расоните без мака - постојат пет начини

Објавено во: Стил 27 Октомври, 2019

Дали имате потешкотии со будењето? Се чувствувате ли безволно наутро? Мислите дека никогаш нема да бидете „утрински тип“?

Престанете да си зборувате себе дека не сте ранобудник. Доколку сакате да бидете уште попродуктивни, време е за некои поубави навики.

Будењето наутро е делумно ментално, но воглавно физички. Доколку вежбате некои едноставни трикови и го ресетирате внатрешниот часовник во телото, наскоро без наспор ќе станувате од креветет. 

Има пет совети.

1. Се започнува од претходната ноќ

Запишете си порака на самите себе, која ќе ве насмее кога ќе се разбудите. Делува малку будалесто, но функционира. Визуелизирајте си го својот ден.

2. Прилагодете си ја собата за идното будење

Наутро, дозволете сонцето да влезе во собата. Природното светло го сигнализира биолошкиот часовник да престане со создавање на мелатон, што вас ве прави поспани. Доколку будењето ви е проблем, држете ги прозорите и завесите отворени за да дозволите да ве огреат утринските сончеви знаци.

3. Туширајте се долго

Наутро туширајте се во отворени очи, буквално и ќе ви даде време да ги средите своите мисли, ќе ве освежи и подготви за престојниот ден. Доколку сте храбри, пробајте да се истуширате со ладна вода. Ефектот ќе биде многу поголем. Доколку не сте подготвени за таа авантура, пробајте со „топло - ладно“ варијанта.

4. Вежбајте

Прекрасен начин за да се разбудите наутро е да го забрзате чукањето на срцето и дишењето. Не само што ќе ве разбуди, вежбањето ќе ви даде енергија и ментално поттикнување за наредните неколку часа. Дополнително, доколку тоа го правите на тераса или надвор, природното светло и свежиот воздух ќе ви помогнат да бидете уште порасположени.

5. Кафе

Пиењето на утринското кафе претставува ритуал на голем број луѓе. Некои велат дека наутро е доволен и мирисот на кафе за да ве разбуди. Поголемиот број студии кои се занимаваат со влијанието на кафето се согласни дека кофеинот е здрав во умерени дози. Понатаму, слободно испијте една шоља. Овој моќен напиток некогаш е се што ни е потребно за да го започнеме денот.


Можеби ќе ве интересира

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Лекарите со совети: најефикасни против загадениот воздух се овие маски

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Мојата симпатија е поубава од твојата!

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Хрватите најмногу очекуваат, најмалку Македонците: Задоволни со 565 евра плата

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

Новинарката Билјана Секуловска со необично хоби: Предметите ги сликам за да не бидат депресивни

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

(ФОТО) Маркијан ги научи бројките, посакувам да научи и да чита: Синот на Ребека наполни 13 години

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

Нова епизода од Сезона 5 на Фчераши новости

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

(ФОТО) Во ист стил: Елена Ристеска и момчето за првпат во јавност

Трпи бабо за убавина

Трпи бабо за убавина

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?

Ги искористуваат сопствените дете: Што се крие зад фотографиите на совршените мајки на Инстаграм?