03 Август, 2020
0.0481

Како Хрват ја доживеа Македонија: Ќе ви се насолзат очите

Објавено во: Стил 13 Декември, 2019

По престојот во нашата земја, еве како Хрват го опиша „Бисерот Балкански„:

Еее, блазеси ви ... Вие сте средена држава, вели патничка, Македонка од Охрид, на летот Загреб - Скопје.

- Госпоѓо, се шегувате? - Не, не, ќе видите. Кај вас сè уште имате ред. Сестра ми живее во Копривница, јас бев две недели кај неа. Како живееме? Тешко. И никој не знае што ќе биде. Ние сме депресивен народ, длабоко разочарани и разочарани од сите нас. Не е ни важно кој ја има власта повеќе. Ја знаете разликата? Кај вас е поскапо, но имате попусти, имате избори. Кога некој Македонец купува поевтино, тој купува лоша роба- ми вели жената.

Стигнав на аеродромот во Скопје кој повеќе не го носи името на Александар Велики. Будењето во земјата со изменето име донесе катарза. 

Целиот текст читајте го на Машки магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Момче со аутизам ја создаде најголемата ЛЕГО реплика на Титаник: Со 56.000 коцки

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава

Македонецот кој со пораки на картон ја насмеа земјава

Нашите торти се 100% уникатни и 100% безбедни: „ММ слатка маса“ за новата роденденска корона реалност

Нашите торти се 100% уникатни и 100% безбедни: „ММ слатка маса“ за новата роденденска корона реалност

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години

Беше на Голи Оток, жена му го изневери, доживеа клиничка смрт, а денес полни 94 години

Чајот од маслинка ме штити од коронавирусот, не се плашам од него: Бранко Попов од Дојран за домашниот лековит производ

Чајот од маслинка ме штити од коронавирусот, не се плашам од него: Бранко Попов од Дојран за домашниот лековит производ

Колку чинат BMW маиците на Зоран и Зорица Заеви?

Колку чинат BMW маиците на Зоран и Зорица Заеви?

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Опасно згодни: Нашите водителки и на + 40 и на +50 години изгледаат заводливо во костими за капење

Опасно згодни: Нашите водителки и на + 40 и на +50 години изгледаат заводливо во костими за капење

Танцувајте на дождот со уникатни модни чадори: Интервју со талентираната Симона Јовчевска

Танцувајте на дождот со уникатни модни чадори: Интервју со талентираната Симона Јовчевска